EU možná bude cvičit libyjskou pobřežní stráž proti pašerákům migrantů

Země Evropské unie by v zájmu boje proti pašerákům lidí mohli začít cvičit libyjskou pobřežní stráž. Na schůzce v Lucemburku by se na tom mohli dohodnout ministři zahraničí států osmadvacítky. Výcvik by měla na starosti společná evropská námořní mise Sophia, která působí ve Středomoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér libyjské vlády národní jednoty Fáiz Sarrádž | Zdroj: Reuters

Výcvik libyjské pobřežní stráže by měl za cíl narušit pašerácké sítě, které vozí lidi především na italský ostrov Lampedusa. Země Evropské unie proti pašerákům podle mezinárodního práva nemůžou zasáhnout samy přímo v libyjských výsostných vodách.

Podle států Unie hrozí, že se bude chtít do Evropy dostat víc migrantů a uprchlíků přes Libyi poté, co se jim prakticky zavřela trasa přes Řecko.

Nová libyjská vláda národní jednoty přitom nedávno dala najevo, že neuzavře dohodu o vracení migrantů do Libye. Stejně tak podle premiéra Fáize Sarrádže nepřijme „ani jediného běžence, kterého by Brusel do Libye poslal zpět“.

Podle Sarrádže musí unie najít způsob, jak tyto lidi vracet do jejich původních zemí, protože „s Libyjci žít migranti nemohou“. Situace v Libyi je naprosto jiná než v Turecku, zdůraznil premiér.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme