EU musí zlepšit obranu před terorismem, shodli se lídři v Bruselu

Státy Evropské unie by měly i vzhledem k hrozbě terorismu posílit vzájemnou spolupráci při zajišťování bezpečnosti. Ve společném prohlášení to v Bruselu uvedli lídři evropské sedmadvacítky. Obranu před terorismem zmiňují jako jednu z oblastí, ve kterých by se unie mohla změnit po budoucím odchodu Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na summitu v Bruselu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na summitu v Bruselu | Zdroj: Reuters

„Domníváme se, že by Evropská unie měla hrát větší roli při zajištění bezpečnosti, to znamená mít také silnější zahraniční a bezpečnostní politiku,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Podle něj by budoucí unie měla být přitažlivější a užitečnější pro občany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit EU v Bruselu po rozhodnutí o brexitu. Více reportér Filip Nerad a Radko Hokovský, ředitel think tanku Evropské hodnoty

Německá kancléřka Angela Merkelová zase vyjádřila přesvědčení, že by EU měla fungovat jednodušeji a méně byrokraticky. Zároveň podle ní panuje shoda, že není potřeba měnit evropské smlouvy, tedy přenášet na Brusel nové pravomoci nebo naopak některé jiné vracet zpět na jednotlivé země.

Účastníci summitu v Bruselu také opět vyjádřili lítost nad odchodem Velké Británie z unie a přidali přání, aby i po opuštění EU zůstal Londýn blízkým partnerem. Velmi důrazně ale upozornili, že pokud bude chtít Velká Británie i v budoucnu využívat výhody jednotného trhu, bude muset respektovat pravidla unie.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v této souvislosti zdůraznil, že Britové budou mít přístup na vnitřní evropský trh, jen pokud budou respektovat i volný pohyb osob a pracovních sil, který by stoupenci brexitu chtěli omezit.

Podobně se například vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico. Ten prohlásil, že Britové nemohou počítat s tím, že vyzobou s koláče rozinky a o zbytek se nebudou zajímat.

O dalších podrobnostech a směřování EU po odchodu Velké Británie budou lídři jednat na zvláštním summitu v září v Bratislavě.

Ondřej Houska, msk, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme