EU může dále jednat s Ruskem o strategickém partnerství

Rozhovory mezi Evropskou unií a Ruskem o Smlouvě o strategickém partnerství mohou pokračovat. Shodli se na tom ministři zahraničí Unie na schůzce v Bruselu. Jednání o smlouvě sedmadvacítka pozastavila na počátku září jako reakci na srpnový gruzínsko-ruský konflikt. Smlouva o strategickém partnerství se má týkat především zajištění dodávek energetických surovin z Ruska a spolupráce v hospodářství i bezpečnostní oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

"Je v našem vlastním zájmu, aby se tato jednání posouvala dál. Ačkoli nebudou jednoduchá," řekla eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová.

Na pokračování jednání se shodly skoro všechny státy. Striktně proti byla Litva, která poukazuje na to, že Moskva uspokojivě neplní podmínky příměří s Gruzií z 12. srpna, hlavně úplné stažení jednotek do původních pozic. Obnovení rozhovorů ale nemohla zablokovat, protože k němu není potřeba jednomyslný souhlas všech států.

"Není to ale náš dárek Rusku. Neznamená to, že měníme naše pevné stanovisko ohledně srpnových událostí," prohlásila Waldnerová. Unie stále považuje ruskou akci proti Gruzii za nepřijatelnou a uznává územní integritu této země. Rozhovory mají pokračovat po pátečním rusko-unijním summitu v Nice.

Jednání o strategickém partnerství s Ruskem začala v červnu a Unie je pozastavila začátkem září. Zároveň s tím odsoudila uznání nezávislosti gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie Ruskem.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme