EU: Na lodi Arctic Sea byly nejspíš pašované zbraně

Nedávné záhadné zmizení ruské lodi Arctic Sea nelze vysvětlit jinak, než že na ní byly rakety určené pro Blízký východ a že plavidlo zdrželi Izraelci. Prohlásil to šéf protipirátské agentury Evropské unie Tarmo Kouts. Estonský admirál v rozhovoru pro americký týdeník Time tvrdí, že této verzi napovídá podivné ruské chování v celém případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaná ruská nákladní loď Arctic Sea. | Foto: AFP

Teorie, že Rusové na lodi neposílali pouze deklarované dřevo, ale také zbraně, koluje v médiích už dva týdny. Například několik ruských deníků tvrdí, že mezi pilinami prý Rusové vezli protiletadlové zbraně pro Írán. Zadržení lodi si proto údajně objednal právě Izrael, který chce vyzbrojování islámské republiky zabránit.

Nyní se ke zmíněné tezi veřejně přiklonil i vysoký představitel Evropské unie. Moskva tato podezření striktně odmítá, stejně jako spekulaci, že loď zadrželo komando izraelské tajné služby Mosad.

Pozorovatele také zaráží, že by údajní piráti přepadli u západoevropských břehů plavidlo s nákladem dřeva a následně pak Rusko vyslalo k jeho záchraně velkou námořní jednotku.

Teprve o víkendu, tedy po dvou týdnech, také ruské úřady pustily na svobodu námořníky, kteří měli být obětí údajného únosu.

Přečtěte si také:
Rusko chce vyšetřovat, jestli loď Arctic Sea nevezla tajný materiál
Za únosem lodi Arctic Sea mohla být tajná služba Mosad
Rusko zatklo údajné únosce lodi "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo údajně našlo zmizelou loď "Arctic Sea"
Ruské námořnictvo dál pátrá po zmizelé nákladní lodi
Ruské námořnictvo pátrá po ztracené nákladní lodi

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme