EU nabídla Africe za omezení migrace stipendia i rozvojovou pomoc

Evropská unie a Afrika mají za sebou dvoudenní vzájemný summit. Pro africký kontinent připravila unie svěřenecký fond se skoro dvěma miliardami eur na hospodářský rozvoj a zlepšení životní úrovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU ve Vallettě na Maltě

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU ve Vallettě na Maltě | Zdroj: Reuters

Schůzka na Maltě měla Afriku motivovat k omezení migrace jejích obyvatel do Evropy. Jestli se to povedlo, nechtěl na konci schůzky nahlas říct žádný klíčový politik.

Předseda Evropské rady Donald Tusk představil několik plánů, které chce Evropa směrem k Africe do konce příštího roku uskutečnit. Zdvojnásobí se počet stipendijních míst ve studijním programu Erasmus pro africké studenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU na maltském summitu Africe na oplátku za omezení migrace nabídla stipendia pro studenty, informuje zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Evropská unie bude podporovat vznik nových pracovních míst v Africe a konkrétně v Nigeru vznikne pilotní vyšetřovací tým proti pašerákům lidí.

Německá kancléřka Angela Merkelová dodala, že čím víc se povede utlumit nelegální migraci z Afriky, tím víc se otevírá cest pro migraci legální. Unie by mohla zmírnit cestovní a vízové podmínky africkým byznysmenům nebo politikům.

EU vytvořila svěřenský fond pro Afriku, dá do něj téměř dvě miliardy eur

Číst článek

Snížit by se měly také platby za převody peněz z EU do Afriky. Posílání výdělků afrických emigrantů domů jejich rodinám by tak mělo být snazší.

„To, co akcentovaly africké země, bylo zajištění zdrojů vody, vytvoření pracovních míst zejména z hlediska modernizace a rozvoje zemědělství, industrializace Afriky,“ poznamenal český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Předsedkyně Komise Africké unie Nkosazana Dlamini Zumová | Foto: Reuters

V4 zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe

Česko a ostatní země visegrádské čtyřky chtějí do svěřeneckého fondu pro Afriku vložit celkem tři miliony eur. Unie ale zatím reálně vybrala jen zlomek z celkové částky necelých dvou miliard eur.

A ani tato suma ale - pokud se jí povede shromáždit - nebude třeba podle šéfa Evropské komise Jeana Clauda Junckera Africe ani zdaleka stačit.

Předsedkyně Komise Africké unie Nkosazana Dlamini Zumová na odchodu ze summitu opatrně řekla, že Evropská unie konečně začala chápat, jak velké břemeno uprchlíků nese sama Afrika a že do Evropy prchá jen malá část vnitroafrických migrantů.

Z reakcí některých dalších afrických delegátů ale bylo jasné, že si evropskou pomoc představují ještě velkoryseji. Unie chce naopak využití peněz ze svěřeneckého fondu pečlivě kontrolovat. Zástupce ve správní radě fondu chce mít i visegrádská čtyřka.

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme