EU nabízí spuštění humanitární operace v Libyi

Evropská unie se připravuje na velkou humanitární operaci v Libyi. Měla by podpořit strádající obyvatele pobřežních oblastí této země. Mohlo by jít o největší humanitární akci v historii Unie. Zapojit by se do ní mohlo i Česko. O podobě operace právě v těchto chvílích jednají v Lucemburku ministři zahraničí sedmadvacítky. Plánování operace i její vojenské podpory je už v pokročilé fázi. Unie nabízí hlavně spuštění humanitární operace, která by měla libyjským civilistům poskytnout potraviny, pitnou vodu a léky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Unie by chtěla vytvořit humanitární most s pomocí pro strádající obyvatele Libye. K jejímu zajištění už naplánovala vojenskou operaci EUFOR Libya. Unie je připravená zajistit vojenskou ochranu svých humanitárních dodávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák o humanitární operaci EUFOR Libya.mp3

Zahájila by ji ale jen na žádost Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, který sídlí v Ženevě, jak řekl během jednání finský ministr zahraničí Alexander Stubb: „Dalším krokem by byla žádost Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí v Ženevě.“

Je více než pravděpodobné, že zabezpečením dodávek humanitární pomoci by tento úřad pověřil právě Evropskou unii, a ne Severoatlantickou alianci.

NATO se totiž v Libyi angažuje v bojových operacích, při kterých eliminuje jednotky věrné Muammaru Kaddáfímu ohrožující civilisty. Unie už má vojenské zajištění humanitární operace naplánované od 1. dubna. Její velení má být v Římě.

Aktuální situaci v Libyi a potřebu humanitární pomoci popsala blíže Rosa Šimberská z Českého výboru pro UNICEF. „Když vezmeme město Misuráta – umírají tam i nejmenší děti. Nám se tam koncem minulého týdne podařilo dostat krizovou humanitární pomoc alespoň pro nemocnici. Je to pomoc, která vystačí jen na měsíc. Pomoc tam potřebujeme dostat kontinuálně,“ postěžovala si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rosa Šimberská z Českého výboru pro UNICEF ve Světě o jedné Rádia Česko

Zároveň dodala, co je momentálně v oblasti nejdůležitější zajistit. „V této chvíli je zapotřebí jedné jediné nejdůležitější věci, a k tomu směřují i výzvy UNICEF a generálního tajemníka OSN, a to je výzva klidu zbraní. Musejí přestat boje,“ upozornila Šimberská. „Máme-li pomáhat dětem, musíme pomáhat tam, kde je klid. Jinak jim ani pomáhat nelze,“ doplnila.

V oblasti bojů je nedostatek základních věcí na přežití, léků, nezávadné vody, potravin, přikrývek či možnosti ošetření. Obsahem operace tak může být otevření a udržování humanitárních koridorů pro dodávky potravin, vody a léků obyvatelům Libye a umožnění evakuace raněných.

Česko se přímo neúčastní akcí NATO a zahájení operace Unie by tak otevřelo cestu k většímu angažmá v Libyi. Podle diplomatických zdrojů bychom mohli na sever Afriky poslat například specializovaný zdravotnický tým.

Pavel Novák, Naďa Bělovská, Marika Táborská, Aneta Vojtěchová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme