EU navrhuje stále stejný počet hlasů pro velké země

Stejný počet hlasů v Radě ministrů Evropské unie pro čtyři velké země znovu předpokládá další návrh, který předložila ráno na summitu unie v Nice předsedající Francie k projednání ostatním delegacím. Ve srovnání se včerejší variantou se vyrovnalo zastoupení Španělska a Polska. Česká republika bude mít po vstupu do EU 11 hlasů, stejně jako Řecko, Belgie, Portugalsko a Maďarsko, a o jeden méně než Nizozemsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika by tak měla mít o jeden hlas více, než předpokládal včerejší návrh. Slovensko bude mít váhu sedmi hlasů, stejně jako Dánsko, Finsko a Irsko. Po vstupu všech 12 kandidátských zemí by měly mít členové EU v Radě ministrů dohromady 337 hlasů. K dosažení kvalifikované většiny je zapotřebí 247 hlasů a minimální počet hlasů pro zablokování volby je 91 hlasů. Znamená to tedy, že tři velké země nemohou samy zablokovat jednání.

Další klauzule návrhu stanoví, že kvalifikované většiny není možné dosáhnout, pokud se proti tomu postaví většina členských zemí. Stejně tak návrh předpokládá, že kvalifikovaná většina musí odrážet i 62procentní většinu obyvatel. Stejně jako v předcházejícím návrhu mají stejný počet 30 hlasů Francie, Německo, Itálie a Británie. Německo má přitom asi o 20 miliónů obyvatel více než Francie.

Rozdělení hlasů je poslední závažnou překážkou na cestě k dohodě o reformě evropských institucí, když v ostatních otázkách se politici EU na maratónském summitu v Nice už významně přiblížili dohodě. Jednání summitu pokračuje čtvrtým dnem, přestože mělo skončit už včera.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme