EU nemá zájem pohrozit Maďarsku za nové změny ústavy

Změny maďarských ústavních zákonů zaměstnají ministry zahraničí Evropské unie. Na program jejich schůzky v Bruselu chce téma kontroverzních zásahů do ústavy prosadit skupina několika západoevropských zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Evropská komise s Budapeští zahájila minulý týden řízení pro porušení práva kvůli změnám v ústavě ohledně centrální banky, důchodového věku soudců nebo úřadu na ochranu osobních údajů.

Skupinu zemí, které chtějí o Maďarsku na radě ministrů mluvit, zajímá postoj Evropské komise. Maďarské vládě dala měsíc na zahájení kroků vedoucích k opravě zákonů.

Některé členské státy unie zajímá, jestli by Komise navrhla použití restriktivních opatření proti Budapešti podle Lisabonské smlouvy. Ta dává možnost pozastavit hlasovací práva v Radě Unie tomu státu, který by ohrožoval unijní hodnoty.

Podle zdrojů blízkých Komisi, ale není zájem takto Maďarsko trestat. Panuje totiž přesvědčení, že by to jen vyvolalo negativní reakci v této zemi.

Unie má zkušenosti s uvalením diplomatických sankcí na Rakousko v roce 2000 kvůli vstupu extrémně pravicové Strany svobodných Jörga Heidera do vlády. Tehdy se sankce minuly účinkem.

Pavel Novák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme