EU není před summitem o migraci jednotná. Státy plánují separátní schůzky

Zítřejší pražský summit Visegrádské skupiny o migraci jde proti plánům německé kancléřky Angely Merkelové. V aktuálním vydání to píše týdeník Der Spiegel. Země střední Evropy v čele s Českem pozvaly na schůzku také Makedonii a Bulharsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci ve Slovinsku | Zdroj: Reuters

Právě posílení hranice těchto států s Řeckem vidí V4 jako krajní způsob, jak omezit počet migrantů přicházejících po takzvané balkánské trase. Berlín si údajně kvůli pražskému summitu u některých zemí Visegrádu stěžoval.

Zatímco slovenský premiér Robert Fico mluvil o „demarši z Berlína“, Česko zájem Německa o pražskou schůzku V4 potvrdilo mírnějším komentářem. Německý velvyslanec v Praze se prý u vlády zajímal o cíle a obsah summitu.

Nejednotu Evropské unie dokazuje i další separátní schůzka konaná před unijním summitem o migraci, který je naplánován na konec týdne. V Bruselu se mají sejít země podporující celoevropské řešení migrační krize, v čele s Německem.

Kancléřka Merkelová požaduje po Turecku, aby zabránilo nekontrolované migraci přes svoje území. Syrští běženci prchající před válkou by pak do Evropy mohli přicházet v organizovaných kontingentech.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme