EU neplánuje odklad rozšíření

Evropská unie se chystá udělat první seznam největších adeptů na vstup. Jak se včera na setkání státníků v belgickém Gentu dohodli premiéři zemí "patnáctky", na prosincovém summitu v Laekenu unie naznačí, které země zatím nejvíce pokročily v rozhovorech a mají tedy největší šanci rozšířit evropský klub. Premiéři zemí unie se tak snažili rozptýlit obavy, které se v posledních dnech objevily. V Bruselu se totiž začalo spekulovat o tom, že kvůli stávajícímu napětí ve světě by bylo lepší s přijímáním nových členů počkat. "Žádný odklad se nechystá," prohlásil premiér země, která momentálně EU předsedá, Belgičan Guy Verhofstadt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU v Gentu | Foto: ČTK/AP

Jak řekl, je to přesně naopak. Po jedenáctém září je rozšíření na východ je ještě důležitější než předtím. Do konce roku 2002 by měly být ukončeny vstupní rozhovory s nejlépe připravenými zeměmi. Tento chystaný seznam má kandidátské země povzbudit k tomu, aby pokročily v přijímání evropského práva. Státníci se přitom budou řídit hlavně tím, jak dopadnou hodnotící zprávy, které komise zveřejní třináctého listopadu. Unie se snaží počítat s budoucími členy už nyní, ocenila například to, že kandidáti jasně podporují patnáctku v boji proti terorismu. To by se mělo potvrdit i na dnešní evropské konferenci v Bruselu, kam jede za Českou republiku ministr zahraničních věcí Jan Kavan.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme