EU neplánuje odklad rozšíření

Evropská unie se chystá udělat první seznam největších adeptů na vstup. Jak se včera na setkání státníků v belgickém Gentu dohodli premiéři zemí "patnáctky", na prosincovém summitu v Laekenu unie naznačí, které země zatím nejvíce pokročily v rozhovorech a mají tedy největší šanci rozšířit evropský klub. Premiéři zemí unie se tak snažili rozptýlit obavy, které se v posledních dnech objevily. V Bruselu se totiž začalo spekulovat o tom, že kvůli stávajícímu napětí ve světě by bylo lepší s přijímáním nových členů počkat. "Žádný odklad se nechystá," prohlásil premiér země, která momentálně EU předsedá, Belgičan Guy Verhofstadt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU v Gentu | Zdroj: ČTK

Jak řekl, je to přesně naopak. Po jedenáctém září je rozšíření na východ je ještě důležitější než předtím. Do konce roku 2002 by měly být ukončeny vstupní rozhovory s nejlépe připravenými zeměmi. Tento chystaný seznam má kandidátské země povzbudit k tomu, aby pokročily v přijímání evropského práva. Státníci se přitom budou řídit hlavně tím, jak dopadnou hodnotící zprávy, které komise zveřejní třináctého listopadu. Unie se snaží počítat s budoucími členy už nyní, ocenila například to, že kandidáti jasně podporují patnáctku v boji proti terorismu. To by se mělo potvrdit i na dnešní evropské konferenci v Bruselu, kam jede za Českou republiku ministr zahraničních věcí Jan Kavan.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme