EU nepodpořila palestinský pohled na konflikt na Blízkém východě

Konflikt na Blízkém východě musí vyřešit především Izrael a Palestinci. Na takovém stanovisku se v Bruselu dohodli ministři zahraničí zemí Evropské unie. Sedmadvacítka tak nepodpořila návrh na uznání Východního Jeruzaléma za hlavní město budoucího palestinského státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům židovských osadníkůl v Jeruzalémě

Dům židovských osadníkůl v Jeruzalémě | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

S takovou myšlenkou přišlo nedávno švédské předsednictví Unie. Návrh se podařilo zmírnit tradičně spíš proizraelským zemím jako je Německu nebo Česko. Ministři tak zopakovali dosavadní postoj, že Jeruzalém by se měl v budoucnu stát společným hlavním městem Izraele i Palestiny.

"Vyzýváme izraelskou vládu, aby ve Východním Jeruzalémě přestala diskriminovat Palestince. A zdůrazňujeme, že neuznáme žádné změny hranic provedené po roce 1967, pokud se na nich neshodnou obě strany. A to se týká i Jeruzaléma," řekl švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Izrael obsadil Východní Jeruzalém po tak zvané šestidenní válce v roce 1967. Konflikt tehdy vyprovokovaly arabské státy. Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme