Evropská unie chce zabránit neřízené migraci z Afghánistánu, přesídlování uprchlíků ale řídit nebude

Evropská unie nebude organizovat společné přesidlování afghánských uprchlíků. V Bruselu se na tom dohodli ministři vnitra unijních zemí. Případné nabídky na poskytnutí azylu tak zůstanou na rozhodnutí jednotlivých států.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie se zaměří na pomoc lidem prchajícím před Tálibánem přímo v Afghánistánu a sousedních zemích | Zdroj: Reuters

Ministři vnitra států sedmadvacítky se shodli, že je třeba zabránit neřízené migraci jako v roce 2015 a opakování stejných chyb. Evropská unie se proto zaměří na pomoc lidem prchajícím před Tálibánem přímo v Afghánistánu a sousedních zemích.

Nebezpečná cesta za svobodou. Afghánci musí zdolat tisíce kilometrů, před Tálibánem jich prchá stále víc

Číst článek

„Nejlepší způsob, jak zabránit migrační krizi, je nepřipustit humanitární krizi,“ prohlásila eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová.

Unie chce využít hlavně humanitární pomoc a dohody se státy v regionu. Komise současně vyzvala státy, aby zvážily nabídnutí volných míst k přesídlení lidem, kterým hrozí od Tálibánu bezprostřední nebezpečí, zejména vzdělaným ženám. Rozhodnutí ale zůstává na každé zemi.

Česko se do pomoci – podobně jako Rakousko, Dánsko, Polsko nebo Maďarsko – zapojit odmítlo.

O dopadu situace v Afghánistánu na migraci budou v Bruselu mimořádně jednat ministři vnitra zemí EU. Podle návrhu závěrů schůzky, které viděl @Radiožurnál a @Český rozhlas Plus, se nejspíš shodnou na ochraně hranic. Přesidlování uprchlíků zůstane dobrovolné, o čísle v dokumentu není řeč.

07:30 – 31. 08. 2021

1 6

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme