EU neuvažuje o podpoře vojenské intervence v Sýrii, rozšířila sankce

Evropská unie nemá zatím v úmyslu podpořit případnou intervenci proti režimu syrského prezidenta Asada. Zvyšuje ale tlak na jeho režim. Ministři zahraničí sedmadvacítky rozhodli o zostření sankcí uvalených na syrskou vládu. Dosud zavedla zbrojní a ropné embargo a zmrazila konta 56 jednotlivcům a 19 firmám podporujících represivní režim. Činovníkům režimu také zakázala vydávat víza ke vstupu na území Unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová na zasedání ministrů zahraničí EU

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová na zasedání ministrů zahraničí EU | Zdroj: Reuters

Na černou listinu se jmény těch, kteří jsou v Evropské unii osobami non grata, přibylo dalších 18 přívrženců Asadova režimu spoluodpovědných za porušování lidských práv. Také jim Unie zmrazí jejich případné účty v evropských bankách.

Na seznamu v Evropě nežádoucích osob je tak už 74 Syřanů. Zablokované majetky má také 19 syrských společností.

ČTĚTE TAKÉ: EU přitvrdí sankce proti syrskému režimu prezidenta Asada

Kromě toho zakázala Rada ministrů Evropské investiční bance vyplácet půjčky, které byly dříve dohodnuté se syrskými peněžními ústavy.

Myšlenkám na vojenský zásah podobný jako v Libyi ale není podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nakloněný nikdo.

„To je prostředí úplně odlišné než Libye. Tam by to bylo z vojenského hlediska mnohem komplikovanější a nikdo se k tomu nekloní, abychom tam zakročili vojensky. Udělají to Arabové, prosím, ale myslím, že by Evropská unie do toho teď vstoupit vojensky neměla,“ uvedl Schwarzenberg.

Podle údajů OSN už zásahy pořádkových sil proti demonstrantům žádajícím odchod prezidenta Bašára Asada stály životy 3500 lidí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme