EU odložila termín zahájení rozhovorů s Tureckem

Evropská unie odložila zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem, které bylo naplánováno na 17. hodinu. Diplomaté na zasedání ministrů zahraničí v Lucemburku oznámili, že zatím nebyl stanoven nový termín. Začátek rozhovorů blokuje Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti vstupu Rakouska do EU | Foto: AFP

Evropská unie se na loňském prosincovém summitu zavázala, že s Turky začne jednat 3. října. Ani po deseti hodinách jednání ale EU stále neměla konečný text, který by mohla Turecku předložit.

Všech 25 ministrů uvedlo, že jejich vlády souhlasí s tím, aby se začalo dnes jednat. Rakousko nicméně prosazuje takovou změnu vyjednávací pozice EU, aby z ní bylo patrné, že cílem jednání může být nejen členství Turecka v unii, ale také jiná, slabší forma připojení.

Turecko takovou změnu považuje za nepřípustnou a nehodlá za těchto podmínek jednat. Turecká delegace zatím čeká v Ankaře a do Lucemburku poletí až pokud se unie dohodne. Pokud bude v dokumentu zmínka o otevřeném výsledku rozhovorů, jsou odhodláni zůstat doma. Let z Ankary do Lucemburku trvá nejméně tři hodiny.

Česká republika sdílí na zasedání převažující názor, že navržený mandát pro jednání s Tureckem je vyvážený a dostatečný; nesouhlasí tedy s rakouskými požadavky. Klade důraz na to, že s Turky je třeba jednat, přičemž výsledek je otevřený a závisí na splnění mnoha podmínek, zejména politických.

Přistoupení Turecka, které se hlásí už čtyři desetiletí, bylo pro EU vždy kontroverzní otázkou. V poslední době ji vyhrotily potíže s vlastní identitou EU, které na jaře demonstrovala neúspěšná referenda o euroústavě ve Francii a v Nizozemsku. Podle průzkumů jsou lidé unaveni z rozšiřování unie a mají strach ze sedmdesátimilionové chudé muslimské země.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme