EU odložila termín zahájení rozhovorů s Tureckem

Evropská unie odložila zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem, které bylo naplánováno na 17. hodinu. Diplomaté na zasedání ministrů zahraničí v Lucemburku oznámili, že zatím nebyl stanoven nový termín. Začátek rozhovorů blokuje Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti vstupu Rakouska do EU | Foto: AFP

Evropská unie se na loňském prosincovém summitu zavázala, že s Turky začne jednat 3. října. Ani po deseti hodinách jednání ale EU stále neměla konečný text, který by mohla Turecku předložit.

Všech 25 ministrů uvedlo, že jejich vlády souhlasí s tím, aby se začalo dnes jednat. Rakousko nicméně prosazuje takovou změnu vyjednávací pozice EU, aby z ní bylo patrné, že cílem jednání může být nejen členství Turecka v unii, ale také jiná, slabší forma připojení.

Turecko takovou změnu považuje za nepřípustnou a nehodlá za těchto podmínek jednat. Turecká delegace zatím čeká v Ankaře a do Lucemburku poletí až pokud se unie dohodne. Pokud bude v dokumentu zmínka o otevřeném výsledku rozhovorů, jsou odhodláni zůstat doma. Let z Ankary do Lucemburku trvá nejméně tři hodiny.

Česká republika sdílí na zasedání převažující názor, že navržený mandát pro jednání s Tureckem je vyvážený a dostatečný; nesouhlasí tedy s rakouskými požadavky. Klade důraz na to, že s Turky je třeba jednat, přičemž výsledek je otevřený a závisí na splnění mnoha podmínek, zejména politických.

Přistoupení Turecka, které se hlásí už čtyři desetiletí, bylo pro EU vždy kontroverzní otázkou. V poslední době ji vyhrotily potíže s vlastní identitou EU, které na jaře demonstrovala neúspěšná referenda o euroústavě ve Francii a v Nizozemsku. Podle průzkumů jsou lidé unaveni z rozšiřování unie a mají strach ze sedmdesátimilionové chudé muslimské země.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme