EU plánuje další sankce vůči Sýrii, arabské země zvažují vyslání jednotek

Evropská unie přijme přísnější sankce vůči Sýrii. Od pondělka plánuje zmrazit prostředky syrské centrální banky. Na konferenci takzvaných Přátel Sýrie v Tunisku to řekl francouzský ministr zahraničí Allan Juppé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace příznivců Bašára Asada v Tunisu před hotelem Kartago, místem konference o budoucnosti Sýrie

Demonstrace příznivců Bašára Asada v Tunisu před hotelem Kartago, místem konference o budoucnosti Sýrie | Zdroj: ČTK

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zase vyzvala všechny státy, aby zmrazily účty vrcholných syrských politiků, zakázaly jim cestovat a zastavily také dovoz syrské ropy.

Do areálu hotelu, kde se sešli lídři společenství, se podařilo vniknout i skupince asi dvou stovek příznivců režimu prezidenta Bašára Asada a hlasitě vyjadřovali svoji nespokojenost. Odmítají vnější zásah do situace v Sýrii.

Naopak zástupci opozice požadují razantní řešení. Část opozice chce, aby Západ umožnil vyzbrojit protiasadovské jednotky, případně mezinárodní vojenskou intervenci. Ta je ale velmi nepravděpodobná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek mluví přímo z místa o průběhu konference o budoucnosti Sýrie v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Něco takového není možné bez souhlasu OSN. V současnosti o tom ani neuvažujeme,“ řekl Českému rozhlasu britský ministr zahraničí William Hague.

„Doufám, že dokážeme vystupňovat diplomatický a ekonomický tlak na Asadův režim. Evropská unie už přijala několik sankcí a myslím, že na pondělním jednání v Bruselu se dohodneme na dalších. Tady v Tunisku chceme vyzvat také další země, aby se přidaly a zvýšili ekonomický a politický tlak na Asadův režim,“ uvedl také britský ministr zahraničí.

Liga arabských zemí chce, aby Rada bezpečnosti OSN vyzvala rezolucí k příměří mezi režimem Bašára Asada a opozicí.

Katar vyzval k vyslání arabských jednotek do Sýrie. Měly by prosadit příměří a ochránit civilisty.

Na konferenci o budoucnosti Sýrie se střetli odpůrci a stoupenci syrské vlády

Číst článek

Hlavním regionálním hráčem je Saúdská Arábie, která ale z konference odstoupila. Rijád se domnívá, že summit je příliš umírněný. Zcela otevřeně naopak podpořil vyzbrojování syrské opozice.

Na setkání je také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který prohlásil, že Syřané musí řešení najít sami s podporou okolních zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Šádí Shanaah mluví o konferenci Přáelé Sýreie ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

O ukončení téměř rok trvajícího konfliktu jedná na konferenci v Tunisu více než sedm desítek ministrů zahraničních věcí. Na společném postupu proti režimu se mezinárodní společenství dosud neshodlo.

„Když se to zjednoduší, na té konferenci se daly vypozorovat dva takové tábory, kdy někteří delegáti tlačili na nějakou přímější intervenci – buď přímou vojenskou intervenci, nebo vytvoření nějakých humanitárních koridorů, které by se ovšem v důsledku neobešly bez nějaké formy vojenské přítomnosti jiných vojsk než syrských, anebo alespoň tlačili na to, aby se začala vyzbrojovat syrská opozice,“ řekl politický analytik Šádí Shanaah.

Zatím to ale podle něj vypadá tak, že převážila strana, která je spíše opatrnější a zatím si nepřeje vyzbrojování nebo militarizaci situace.

„Podobné návrhy, jako třeba vyzbrojit opozici, by vedly k tomu, že by se ten konflikt ještě déle vlekl a byl by více krvavý. V podstatě by vyústil v takovou libanonizaci Sýrie,“ uvedl analytik.

Navrhuje domluvit se Čínou, ale především s Ruskem, které by mohlo mít klíčovou roli pro to, aby ukázalo Bašáru Asadovi, že je skutečně izolován.

Jaromír Marek, Ondřej Himmer, Jan Richter, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme