EU pomůže Američanům s likvidací ropné skvrny

Členské země Evropské unie pomohou Spojeným států s likvidací škod způsobených únikem ropy z podmořského vrtu v Mexickém zálivu. Americká pobřežní stráž požádala EU o poskytnutí zařízení k odstranění ropné skvrny z hladiny moře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna zasáhla pláže Chandlerových ostrovů

Ropná skvrna zasáhla pláže Chandlerových ostrovů | Foto: AFP

Veškeré náklady na evropskou pomoc pokryje americká strana. Poskytnutí čerpacích ramen na naftu už nabídly Španělsko a Nizozemsko.

Jde o jakési vodní vysavače, které se připevní k bokům lodí a z hladiny pak ropu odsávají. Při ideálních podmínkách může jeden takový vysavač odstranit až 350 metrů krychlových ropy na hodinu.

Nizozemské vodní vysavače má americká pobřežní stráž dostat ještě o víkendu. S technikou vyslali Nizozemci i obslužný personál.

Miliony litrů ropy vychrlil od dvacátého dubna do vody poškozený hlubinný vrt využívaný britskou společností BP. Únik se podařilo zastavit. Ropa ale nadále ohrožuje pobřeží.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme