EU posiluje prevenci proti ptačí chřipce

Stálý veterinární výbor Evropské unie přijal preventivní opatření, která mají zabránit šíření ptačí chřipky z volně žijícího ptactva na komerční chovy drůbeže. Souhlas Evropské komise, který je už jen formální, má následovat v příštích dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v laboratoři | Foto: llnl.gov

Experti jsou pro to, aby se v celé unii obecně uplatňovala pravidla o vytyčení ochranných zón v okruhu deseti kilometrů od místa podezření na výskyt ptačí chřipky. V této zóně musí být drůbež uzavřena v drůbežárnách a v kurnících, je zakázána její přeprava, nesmějí se pořádat výstavy a trhy a platí zákaz lovu ptactva.

Tyto kroky už aplikovaly země, kde se virus objevil u uhynulých labutí, jako Řecko, Itálie, Slovinsko, Německo, Rakousko a Maďarsko, ale vždy jednotlivě.

Druhé opatření počítá v případě podezření či výskytu vysoce nakažlivého viru ptačí chřipky H5N1 u domácí drůbeže opět s vytyčením ochranných zón s příslušnými zákazy okolo místa nákazy. Předpokládá i likvidaci nakažených ptáků a drůbeže v sousedních chovech, kam by se infekce mohla rozšířit.

Navíc členské státy mohou vytyčit ještě "nárazníkovou zónu", aby lépe zabránily šíření viru z rizikové oblasti do nepostižených krajů tím, že omezí dopravu a zpřísní kontroly.

Oficiálně byl ve čtvrtek nebezpečný virus H5N1 potvrzen v Německu a ve Slovinsku, další případ hlásí Rumunsko, podezřelé nálezy uhynulých ptáků byly zaregistrovány také v Maďarsku a na Slovensku. V Iráku je zase podezření na přenos ptačí chřipky na člověka.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme