EU potřebuje vizi, které lidé porozumí. Fico ve Štrasburku představil slovenské předsednictví

Lépe vysvětlovat občanům členských zemí výhody a hodnotu Evropské unie. O to se chce snažit slovenské předsednictví, které dnes premiér Robert Fico představil v Evropském parlamentu. Především se ale chce zaměřit na ochranu unie před vnějšími hrozbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico v Evropském parlamentu představil slovenské předsednictví | Zdroj: Reuters

Podle Roberta Fica Evropská unie potřebuje novou vizi, která bude pochopitelná pro občany a bude odrážet zájmy členských zemí, prohlásil to při představování slovenského předsednictví.

„Evropská unie musí lépe naslouchat kritickým hlasům. Musí se stát pružnější, méně byrokratickou a vnímavější k různorodosti. A musí se zbavit puncu elitářství a nesrozumitelnosti pro obyčejného člověka," řekl Fico s tím, že lidé EU často vnímají jako cosi vzdáleného a odtrženého od problémů běžných občanů.

Dokládá to také nedávné rozhodnutí Británie unii opustit, které podle Fica pravděpodobně odráží i selhání EU srozumitelně zprostředkovat své konkrétní přínosy pro občany.

Příležitostí k diskusi o nové vizi pro EU bude neformální summit 27 členských zemí, tedy bez odcházející Británie, naplánovaný do Bratislavy na 16. září, připomněl slovenský premiér. Schůzku označil za vyvrcholení předsednictví své země, její intenzivní přípravě chce Slovensko věnovat následující dva měsíce.

„Bylo by absolutně kontraproduktivní a škodlivé naší evropské vizi, kdybychom se 16. září 2016 v Bratislavě rozešli s tím, že je vše v pořádku a lidé nám jen nerozumí. Víme, že pravda je jiná. Takový závěr by byl pouze palivem pro další referendová hnutí a fragmentaci Evropy s nedozírnými následky,“ uvedl Fico.

Reálné obavy a nejistoty

Podle něj by si také do té doby měly země vytvořit analýzy dění před britským referendem. V kampani bylo totiž podle Fica kromě mýtů, lží a polopravd možné sledovat též „reálné obavy a nejistoty, které pociťovali britští občané".

Fico dále prohlásil, že lidé v EU mají strach z migrace kvůli možné ztrátě kulturní identity, z terorismu kvůli slábnoucímu pocitu bezpečí a z ekonomických problémů.

„Musíme ale překonat i náš strach, politických lídrů, že se nám nepodaří politické krize zvládnout. A mám dojem, že toho se naši občané bojí nejvíc. I proto jejich důvěra v EU padá," řekl slovenský ministerský předseda.

Strach se podle něj promítá do současného růstu popularity extremistických a nacionalistických tendencí v Evropě a má potenciál nastartovat odstředivé síly a přispět tak k tříštění EU.

Fico připomněl, že slovenské předsednictví bude historicky první, které čelí dezintegraci unijního projektu. „Také proto se k budoucímu uspořádání vztahů unie se Spojeným královstvím postavíme aktivně a zodpovědně," poznamenal.

EU nemá alternativu

Otázka brexitu bude nevyhnutelně jedním z dominantních témat předsednictví. Slovensko si přeje, aby jednání, která před formálním britským oznámením o záměru odejít ještě nezačala, byla maximálně konstruktivní a aby byl zachovaný komfort všech, jichž se britský odchod dotkne.

Proces si vyžádá určitý čas, není ale možné jej odkládat, neboť jinak se otevře prostor pro dezinterpretace a nervozitu, která poškodí důvěryhodnost unie, upozornil Fico.

„Evropská unie sice není dokonalá, ale má smysl a především nemá alternativu," míní slovenský ministerský předseda.

Připomněl priority předsednictví své země, jako je pokrok v otázce budování jednotného digitálního trhu, unie kapitálových trhů, dokončení bankovní unie či energetické unie.

V otázkách migrace se Slovensko chce přes rozdílné pohledy unijních zemí soustředit na řadu konstruktivních řešení, kde je možné za šest měsíců předsednictví posunout agendu kupředu.

„Našimi prioritami zůstává ochrana vnějších hranic EU, bezpečnost a funkčnost schengenu a odstraňování příčin migrace," upozornil.

Evropská unie ve 21. století potřebuje podle Fica „svěží vítr, otevřenost, upřímnost, jednoduchost a navazující odpovědnost v činech a myšlenkách".

Slovenské předsednictví chce proto otevřít hlubokou reflexi o tom, co chce a musí EU nabídnout evropské veřejnosti. Při pojmenování problémů a návrzích řešení je přitom třeba jak kreativita, tak realismus a pragmatismus.

„Vyvineme maximální úsilí, abychom zabránili fragmentaci unie," slíbil Fico s tím, že předsednictví bude navrhovat taková řešení, která budou přijatelná pro členské země i EU jako celek a budou unii spojovat. Důvěru lidí v EU podle něj přinesou jen hmatatelné výsledky s konkrétními dopady na jejich život.

ČTK, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme