EU přehodnotí situaci okolo Lisabonské smlouvy na podzim

Řešení patu po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy je zatím v nedohlednu. Vedoucí představitelé členských zemí Evropské unie se na summitu v Bruselu shodli, že situaci znovu posoudí na podzim. Smlouva tedy od nového roku pravděpodobně platit nebude. Předseda Evropské komise José Barroso přesto vyzval všechny státy, které dosud dokument neratifikovaly, aby se o to aspoň pokusily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jose Manuel Barroso

Jose Manuel Barroso | Zdroj: ČTK

"Je nepředstavitelné, aby stát podepsal smlouvu, aniž by měl v úmyslu ji ratifikovat. To je základní právní zásada, které se latinsky říká bona fidae, tedy dobrá víra. Je to základní princip mezinárodního práva," řekl Barroso.

Spolu s šéfy vlád sedmadvacítky si od irského premiéra vyslechl první analýzy a důvody irského rozhodnutí. Na nalezení řešení nastalé situace je ale podle státníků příliš brzy. Irsko i ostatní státy potřebují čas na rozmyšlenou.

José Barroso ale doufá, že státy, které se dosud ke smlouvě nevyjádřily, tak učiní. "Očekávám, že vlády těchto států udělají vše proto, aby se u nich ratifikace dokončila," apeloval Barroso.

Česko je přitom jednou z osmi zemí, které zatím smlouvu o reformách unijních institucí neratifikovaly. V Bruselu se objevují obavy, aby právě Praha nezasadila smlouvě další ránu, která by pro složitě dojednaný dokument mohla být smrtící.

Topolánek by na ratifikaci smlouvy v Česku nevsadil, přesto se za ni postaví

Český premiér Mirek Topolánek po jednání Evropské rady řekl, že žádná z členských zemí EU nestavěla Irsko před ultimáta, jako dál ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy. Někteří z představitelů tak podle něj zmírnili svůj slovník, který vůči Irsku po tamním neúspěšném referendu používali.

"Naštěstí po těch prvních reakcích o tom všichni měli možnost přemýšlet a začali jednat racionálně. Já myslím, že převládá hlavní pocit u těch, kteří to už ratifikovali, že by to chtěli mít rychle za sebou," uvedl Topolánek.

Podle Topolánka ale teprve během podzimu nastane období diskusí o tom, jak dál. Je tedy krajně nepravděpodobné, že by Lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost k 1. lednu, jak se předpokládalo. Topolánek dodal, že za svým podpisem pod dokumentem stojí. Na jeho ratifikaci v českém parlamentu by ale nyní podle svých slov nevsadil ani sto korun.

"Přestože pro nás byla těžkým kompromisem, tak i já jsme fakticky spojil s tou smlouvou svoji politickou kariéru, protože jsem se za ni postavil, ač tam je celá řada věcí, s kterými bytostně nesouhlasím. Je na mně, abych přesvědčil specielně zákonodárce z mé strany (ODS), aby ratifikační proces, pokud bude probíhat, aby proběhl úspěšně," podotkl Topolánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor premiéra Mirka Topolánka pro Rádio Česko

Hlavní vládní strana má v koalici tradičně největší problémy se složitě dojednaným právním textem. Právě od senátorů ODS také vzešel podnět horní komory parlamentu, aby Lisabonskou smlouvu posoudil ústavní soud, zda je slučitelná s českým ústavním pořádkem. Ratifikační proces se tak pozastavil, přičemž se odhaduje, že by rozhodnutí soudu mohlo být známo někdy začátkem podzimu.

Topolánek zdůraznil, že podle něj je možné ratifikační proces zastavit pouze tím, že se stáhne český podpis pod touto smlouvou. Například prezident Václav Klaus přitom v reakci na irské "ne" řekl, že podle něj projekt Lisabonské smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat.

Datum, kdy měla lisabonská smlouva původně vstoupit v platnost, je má podstatný vliv i na české předsednictví, jež začíná ve stejný den, tedy 1. ledna 2009. Pokud se platnost smlouvy odsune, budou se Češi řídit podle současných pravidel. Český premiér tak mimo jiné neztratí některé pravomoci na úkor takzvaného stálého předsedy Evropské rady, s jehož vznikem počítá právě lisabonská smlouva.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme