EU překvapivě odblokovala kapitolu Energetika

Evropská unie odblokovala jednání s Českem o energetice. Patnáctka dnes překvapivě schválila společnou pozici k energetice s Českou republikou. Tato kapitola se dostane na jednací stůl už na konci března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě země EU Rakousko a Německo blokovaly přijetí společné pozice k energetice pět měsíců kvůli výhradám vůči bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Dnes obě země souhlasily s kompromisním návrhem pro rozhovory s ČR. Nejmenovaný diplomat, který jednání EU v Bruselu sledoval, ČRo řekl, že text neobsahuje tvrdé návrhy Rakouska vůči zajištění Temelína. Dokument zdůrazňuje, že česká vláda musí zajistit vysokou úroveň jaderné bezpečnosti stejně jako ochrany životního prostředí. Unie dodává, že odpovědnost za výstavbu, provoz a zajištění Temelína má Česká republika. Praha by také měla pravidelně informovat své sousedy a Evropskou komisi o procesu spouštění elektrárny a výjimečných situacích. Diplomaté soudí, že odblokování kapitoly Energetika souvisí s realizací prosincové dohody české a rakouské vády z Melku.

Kapitola Energetika bude tedy předmětem březnových přístupovýách rozhovorů mezi Unií a Českou republikou. Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil nedokáže odhadnout, jak tyto rozhovory v březnu dopadnou.

Je mu ale jasné, že Rakousko bude mít i nadále problémy s jadernou elektrárnou Temelín. Proto se podle něj musíme snažit přesvědčit ostatní země, zvláště ty, které využívají jadernou energii, že Temelín nepředstavuje žádné riziko a není co tajit. Podle Zahradila by bylo nešťastné, kdyby byla kapitola energetika opět blokována jednou jedinou zemí Evropské unie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme