EU přes kritiku vůči Kubě neobnovila diplomatické sankce

Evropská unie zatím neobnoví diplomatické sankce vůči režimu Fidela Castra. To je závěr dnešní schůzky šéfů diplomacií pětadvacítky v Lucemburku. Česká delegace se opět snažila o přísnější přístup vůči Havaně, u ostatních členských zemí ale nebyla dostatečná vůle proti porušování lidských práv na Kubě důrazně zakročit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro | Zdroj: ČTK

Unie pozici vůči Kubě změkčila na nátlak Španělů v lednu, kdy zrušila diplomatické sankce a obnovila dialog s havanskou vládou s tím, že v polovině roku se vše vyhodnotí.

Podle kritiků tento experiment úspěšný nebyl. Fidel Castro si dělá co chce a v kubánských vězeních nadále trpí v hrozných podmínkách desítky politických vězňů, tvrdí zastánci kritického stanoviska.

V unii ale nebyla v tuto chvíli převažující vůle výrazně změnit kurs. V zásadě proto po dnešku zůstává stejná politika jako doposud a k řádné revizi má dojít až v červnu roku 2006.

Praha opět zastávala nejtvrdší pozici, Cyrilu Svobodovi se ale podařilo prosadit jen drobné změny. "Učinili jsme z lidských práv první téma jednání všech reprezentantů Evropské unie, kteří budou na Kubu jezdit. Za druhé unie žádá, aby nikomu nebyla činěna potíž při cestách na Kubu," řekl Svoboda.

České pozici se přiblížil německý ministr zahraničí Joschka Fischer. I on si myslí, že pokrok na Kubě není dostačující, a podporoval tvrdší znění komuniké. Klíčové ale v tuto chvíli podle něj bylo dohodnout se.

Tak to vidí i šéf polské diplomacie Adam Rotfeld. "V pětadvacítce prostě musíme hledat konsensus. A podle mě je zásadní najít společného jmenovatele pro všechny. Proto je to pro nás přijatelné, byť ne uspokojivé," prohlásil polský ministr zahraničí.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme