EU přitvrdila sankce vůči libyjskému režimu

Evropská sedmadvacítka schválila vlastní sankce vůči libyjskému režimu. Zákaz cestování, a zmrazení majetku postihne víc spolupracovníků plukovníka Kaddáfího, než restriktivní opatření přijaté o víkendu Radou bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie 

Evropská unie  | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Stejně jako světová organizace se i Rada Evropské unie rozhodla obnovit embargo na dodávky zbraní a vojenského materiálu do Libye. Kromě toho ale zakázala i obchod s prostředky, které mohou bezpečnostní složky použít k represím civilistů,“ oznámil za maďarské předsednictví Unie ministr Tamás Fellegi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unijních sankcích hovořil ve Stalo se dnes bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Unie také po vzoru Rady bezpečnosti zakázala vydávat víza Kaddáfímu a 15 jeho příbuzným a spolupracovníkům. Černou listinu ještě doplnila o dalších 10 jmen.

Stejně tak účty a majetky na evropském kontinentu zmrazila nejen libyjskému vůdci a jeho rodině, ale i dalším 20 lidem, kteří se podíleli na brutálních zákrocích proti civilistům.

Obavy z přílivu běženců

Jak zdůraznil zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák ve Stalo se dnes, to, že o unijních sankcích rozhodovali ministři průmyslu, není nic zvláštního. „Byla to vlastně první schůzka po jednání Rady bezpečnosti OSN, první příležitost, kdy bylo možné rozhodnutí oficiálně přijmout.“

Evropská komise poslala 3 miliony eur Červenému kříži a Červenému půlměsíci do Tuniska a Egypta, aby pomohla zvládat situaci s uprchlíky. „Samozřejmě se Unie bude snažit raději udržet běžence v Africe, než aby přišli do Evropy. Itálie se bojí asi 300 000 uprchlíků, avšak organizace pro migraci mluví až o 1,5 milionu lidí ze subsaharské Afriky, kteří čekají v Libyi na možnost exodu do Evropy,“ poznamenal Pavel Novák.

USA trvají na odchodu Kaddáfího

K odstoupení vyzvala libyjského vůdce Muammara Kaddáfího americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Kaddáfí potlačuje odpor svého lidu s pomocí žoldáků velmi tvrdě a za takové porušení mezinárodního práva musí být podle Clintonové volán k zodpovědnosti.

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Vedení země se má vzdát okamžitě, bez dalších násilností a odkladů. Kaddáfí postupně ztrácí v Libyi vliv, sankce proti jeho zemi už schválila Evropská unie i Rada bezpečnosti OSN.

Diktátor odmítá odejít

Mezitím se libyjský autokrat Muammar Kaddáfí nadále odmítá vzdát vlády. V rozhovoru pro americká a britská média vyjádřil přesvědčení, že za ním lidé stojí. Ohradil se proti postupu Spojených států a také popřel, že by v Tripolisu nepokoje přetrvávaly:

"Milují mě, všichni moji lidé mě milují a zemřeli by, aby mě ochránili. moji lidé nebojují, to je práce Al- Káidy," tvrdil Kaddáfí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme