EU reformuje rybolov, rybáři už nebudou házet čtvrtinu úlovku zpět

Ekologické organizace v Evropě slaví. Europoslanci se dohodli na reformě společné rybářské politiky. Čerstvě přijatá legislativa má zastavit neudržitelný úbytek ryb v evropských mořích, za který podle mnohých aktivistů i odborníků můžou hlavně velké rybářské flotily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybolov u pobřeží | Foto: Alexandr Pícha

Zákaz vyhazování velké části úlovků zpátky do moře má platit od příštího roku. Na další rok se plánují nové rybolovné kvóty.

„Myslíme si, že je to dobrý výsledek pro samotné ryby, pro rybáře i pro demokracii. Rybáři rozhodně nekvitují to, že dosud museli plýtvat kvalitními úlovky. Stará pravidla EU jim ale nic jiného neumožnila."

Adam Scott z celoevropské Fish fight kampaně kvituje dohodu o zastavení takzvaných výmětů, tedy vypouštění komerčně nevýhodných, většinou už mrtvých ryb z lodí do vody. Podle odhadů v současnosti takto končí asi čtvrtina vylovených ryb.

Kvóty pro výlov jednotlivých druhů i pro jednotlivé oblasti mají nově záviset na vědeckých odhadech udržitelnosti. Cílem je obnovení tenčících se zásob, početnější hejna větších ryb by pak měla postavit na nohy i malé a střední evropské rybáře.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme