EU rozděluje uprchlické kvóty. Malta svůj nový návrh raději stáhla

Evropská unie se dál rozchází v názoru na uprchlické kvóty. Maltské předsednictví proto ministrům vnitra ani nepředloží svůj kompromisní návrh, který měl přerozdělování migrantů natrvalo začlenit do unijního azylového systému. Nesouhlasí s ním totiž státy ze střední a východní Evropy včetně České republiky.

Valletta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlické kvóty dál rozdělují EU (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Maltský návrh umožňoval splnit část předepsané kvóty alternativním způsobem, například vyplacením peněz za nepřijaté migranty. Místo něj ministři proberou některé konkrétní problémy související s reformou azylového systému.

V Lucemburku se začalo hrát o další uprchlické kvóty, i pro Čechy

Číst článek

S povinnými kvótami v něm ale unie nadále počítá. A to i přesto, že ty stávající většina členských zemí neplní. Evropská komise kvůli tomu už dala Česku, Polsku a Maďarsku do června ultimátum, jinak proti nim zahájí právní kroky.

Členské státy se do září zavázaly na základě kvót převzít 160 000 uprchlíků z Řecka a Itálie. Dosud jich ale přijaly pouze necelých 18 500. Česko se ujalo 12 z nich, Maďarsko a Polsko žádného.

Budoucí systém povinných kvót se má spouštět automaticky v případě velkého náporu žadatelů o azyl na některý stát.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme