EU rozšířila sankce proti Rusku o další osoby a podniky. Potrestala je za dodávku turbín na Krym
Evropská unie přidala na sankční seznam proti Rusku náměstka ministra energetiky. Důvodem je dodávka plynových turbín na okupovaný Krym. Celkem se sankce rozšíří o tři lidi a tři firmy. Unii zmrazí jejich majetek a nedovolí jim cestovat na své území. Moskva pohrozila odvetou.
Náměstek Andrej Čerezov je spolu s dalšími dvěma Rusy podle unie odpovědný za to, že plynové turbíny od německého koncernu Siemens putovaly místo do Ruska na Krym.
Potrestaná trojice firem se podílela na jejich nákupu a vyvezení na poloostrov. Jeho okupaci Ruskem z roku 2014 Evropská unie neuznává a zakázala tam dodávat technologie pro energetický sektor. Siemens o kroku ruských partnerů nevěděl a po jeho odhalení od společných obchodů odstoupil.
Siemens podává kvůli turbínám na Krymu žalobu na svého obchodního partnera
Číst článek
Unie v současnosti uplatňuje protiruské sankce proti 153 osobám a 40 podnikům. Rozšíření sankčního seznamu kvůli nepovolené dodávce německých turbín na Krym požadovala především německá vláda.
Poprvé byly sankce vyhlášeny v březnu 2014 a od té doby se jejich platnost po půlroce prodlužuje. Omezení teď platí do 15. září a s velkou pravděpodobností bude prodlouženo. EU totiž při prodloužení obvykle seznam i aktualizuje.
Rusko v prohlášení ministerstva zahraničí pohrozilo, že si vyhrazuje právo na přijetí odvetných opatření, které by mohly poškodit Siemens i další evropské firmy působící v Rusku - a za to "zcela a plně" ponesou odpovědnost Berlín a Brusel. Důvody "nové porce sankcí" označila Moskva za "naprosto smyšlené" a "odporující mezinárodnímu právu i zásadám mezinárodních vztahů". Ruští diplomaté jsou také rozčarováni, že "v podstatně běžný komerční spor byl zpolitizován ad absurdum", a "rezolutně odmítají pokusy vydávat jej za příklad nepoctivosti ruských firem".