EU s Ruskem podepsala průlomovou dohodu

Rusko a Evropská unie podepsaly na summitu v Moskvě průlomovou dohodu o politických a ekonomických vztazích. Smlouva, která má rozptýlit letité napětí, se vztahuje na oblasti ekonomiky, spravedlnosti, výzkumu a vnější bezpečnosti. Moskva se rovněž s pětadvacítkou dohodla na konzultacích o zmírnění vízových pravidel, které by vedly až k zavedení bezvízového styku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Jak ruské ministerstvo zahraničí oznámilo již dříve, na rámcové dohodě, která by měla vést k těsnější spolupráci mezi EU a Ruskem, se zainteresované strany dohodly již v pondělí. Formální podpis pak proběhl na dnešním summitu v Kremlu. Tento krok je pak hodnocen jako obrovský úspěch: Unie totiž o uzavření této dohody jednala už od roku 2003, Moskva však tehdy unijní "politiku sousedství" odmítla a rovněž zažádala o výjimečné zacházení.

Jak sdělila agentura ITAR-TASS, schváleny byly následující takzvané cestovní mapy pro čtyři společné prostory spolupráce: svoboda, bezpečnost a soudnictví; vnější bezpečnost; ekonomika; věda a vzdělávání včetně kulturních aspektů.

Dnešní schůzka je zároveň první od bouřlivého summitu, který se konal na podzim v Nizozemsku. Tehdy Rusko obvinilo Evropskou unii z podněcování pouličních protestů na Ukrajině. Vztahy ještě zjitřila kritika unie ohledně údajného ústupu od demokratických reforem v Rusku.

K novým jednáním a následnému podpisu smlouvy zřejmě došlo také z toho důvodu, že se loni EU rozšířila na pětadvacet členských zemí, které nyní zahrnují i země bývalého sovětského bloku a tři postsovětské republiky. Moskva se proto začala obávat, že se bývalé satelitní státy obracejí k Rusku zády a naopak se otáčejí směrem na západ.

Nynější souznění mezi oběma stranami pak jistě přispěje k ještě intenzivnějšímu vzájemnému obchodu, který je už nyní na více než dobré úrovni. Rozšířená Evropská unie je na jedné straně největším obchodním partnerem Ruska. Na straně druhé je Rusko pátým největším partnerem EU. Vzájemný obchod potom za loňský rok dosáhl hodnoty 125 miliard dolarů.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme