EU se na summitu shodla na všem, české předsednictví se dočkalo chvály

Schůzka evropských lídrů skončila pod českým předsednictvím úspěšně. Zdůraznil to premiér Jan Fischer. Státníci se na bruselském summitu Evropské unie shodli na všech bodech agendy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer, Jan Kohout | Zdroj: ČTK

Schůzka otevřela cestu k zopakování irského referenda o Lisabonské smlouvě. Irové dostali záruky, že dokument nemůže změnit jejich nízké daně nebo přísné potratové zákonodárství. Dublin chce hlasování uskutečnit začátkem října.

Evropa se dohodla také na přísnější regulaci finančních trhů, která má předejít opakování současné krize. Podařilo se také vyjednat širokou podporu pro Josého Manuela Barrosa jako šéfa Evropské komise na dalších pět let.

Český premiér Jan Fischer je proto se schůzkou spokojen. "Člověk nemusí být právě statistik, aby dospěl k závěru, že jsme byli úspěšní na sto procent," uvedl. Stejně pozitivně hodnotí Fischer i české předsednictví Evropské unie.

Barroso: Češi zvládli předsednictví navzdory vládní krizi

Půlroční působení Česka v čele sedmadvacítky ocenil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Podle něj Praha uspěla i přes březnový pád vlády Mirka Topolánka.

José Manuel Barroso, Jan Fischer | Foto: AFP

"Určitě členským zemí neradím, aby měly během předsednictví pokaždé vnitropolitickou krizi, raději bych během šesti měsíců spolupracoval jen s jedním předsedou Evropské rady. Ale skutečnost, že jsme během této politicky složité doby dosáhly významných výsledků, je skutečně skvělým vysvědčením pro české politiky a českou státní správu," uvedl Barroso.

Pozitivní hodnocení zaznělo i od dalších státníků. Italský premiér Silvio Berlusconi si sice musel nechat napovědět jméno šéfa Evropské rady od svého ministra zahraničí, ale blahopřál mu, s jakou přesností a obrovskou profesionalitou řídil tento summit.

Německá kancléřka Angela Merkelová složila Janu Fischerovi poklonu a řekla, že české předsednictví nebylo jedno z těch nejsnadnějších. "Rozhodně to ale není tak, že bychom počítali hodiny, než předsednictví převezmou Švédové," dodala s úsměvem.

"Vydobyli si velký kredit z výsledků tohoto summitu," řekl irský premiér Brian Cowen, nadmíru spokojený s výsledky schůzky pro svou zemi. Podle polského ministra pro evropské záležitosti Mikolaje Dowgielewicze mělo Česko těžké vnitropolitické podmínky. "O to víc je třeba si jich vážit," zdůraznil.

Česká republika předá symbolicky Švédsku vedení Evropské unie zítra v 18 hodin na festivalu United Island v Praze. Festival je jedna ze závěrečných kulturních akcí českého předsednictví.

O výsledcích bruselského summitu EU pod českým předsednictvím jsme podrobně hovořili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

O summitu EU čtěte také:
Evropa se dohodla na zárukách Irsku kvůli Lisabonské smlouvě
Unie se dohodla na přísnější regulaci finančních trhů
Dohoda o zárukách pro Irsko kvůli Lisabonské smlouvě se komplikuje
V Bruselu začíná dvoudenní summit EU
Garance pro Iry kvůli Lisabonské smlouvě - jedno z témat jednání ministrů EU

Pavel Novák, Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme