EU se nakonec dohodla na financování boje se změnami klimatu, přispějí i Češi

Evropská dohoda o financování boje se změnami klimatu je nakonec na stole. Lídři členských zemí Evropské unie se nakonec v Bruselu po dvou dnech dohodli, že chudým státům světa dají 7,2 miliardy eur, tedy asi 187 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer

Premiér Jan Fischer | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jedná se o pomoc na příští 3 roky, tedy do doby, než začne platit smlouva o celosvětovém snižování emisí. O ní se v těchto dnech jedná na schůzce v dánské Kodani. Premiér Jan Fischer potvrdil, že Česko dá chudým zemím 12 miliónů eur, tedy asi 310 miliónů korun.

Jedná se o peníze, které už jsou v rozpočtu vyhrazeny na rozvojovou pomoc. Právě fakt, že Praha nedá ani korunu navíc oproti už daným závazkům kritizují nezávislé organizace. Premiér Fischer na tom ale nevidí nic divného.

"Jsem toho názoru, že rozhoduje výše peněz a ne odkud prostředky proudí. Je důležité, že peníze na tuto pomoc budou určeny. Euro je euro a není důležité v které škatuli leží," zmínil Fischer.

Slováci dají 9 miliónů eur. Z rozvojové pomoci ale přesunou pouze 3 milióny. Zbytek budou úplně nové peníze.

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme