EU se nebude vojensky angažovat v Libyi, zpřísní sankce

Evropská unie se nebude vojensky angažovat v Libyi. Shodli se na tom ministři zahraničí zemí EU na své bruselské schůzce. Současně rozšířili okruh přívrženců libyjského doktátora Muammara Kaddáfího, na které dopadnou finanční sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová | Zdroj: ČTK

„Je důležité, aby Kaddáfímu vyschly zdroje financování jeho akcí. Proto přijme Unie další sankce na společnosti a jednotlivce,“ řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

K dnešním 27 exponentům Kaddáfího režimu proto přibude dalších 11 lidí, kterým Unie zmrazí účty v bankách a obstaví nemovitosti. Tito lidé také nedostanou víza pro cesty do zemí Unie.

Stejně tak se na černou listinu dostane dalších 9 libyjských firem. Unie také zablokovala konta celkem 14 institucím v Libyi včetně centrální banky. Další budoucnost svého angažmá v řešení situace v Libyi Unie vidí v humanitární pomoci. Do vojenských akcí se zapojit nehodlá.

„Jednoznačně dnes vyznělo, že by se EU měla zdržet samostatných ozbrojených akcí. To je úkol pro NATO, nikoli pro Evropskou unii,“ řekl po jednání český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na jiném místě Bruselu jednají velvyslanci členských zemí NATO. Zatím ale není shoda na operačním plánu k zajištění bezletové zóny a není ani rozhodnuto o začátku už připravené námořně letecké akce k vynucení zbrojního embarga.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme