EU se nedohodla na systému poskytování potravin chudým

Systém rozdělování potravin nejchudším Evropanům bude zatím u ledu. Jeho pokračování blokuje 6 států. Vedle Velké Británie, Německa, Nizozemska, Dánska a Švédska je to i Česko. Státům se nelíbí, že se na řešení národních sociálních problémů používají unijní peníze ze společné zemědělské politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenina

Zelenina | Foto: Comstock Images

Navíc hrozí, že se evropské peníze použijí na výkupy produktů pro chudé od farmářů za tržní cenu, a nepřímo se tak bude dotovat jejich hospodářství. Dříve se přitom pro tyto účely používaly jen přebytky z intervenčních skladů.

Podle ministra zemědělství Juraje Chmiela by měla být potravinová pomoc v kompetenci jednotlivých států. Jde prý o sociální politiku, a proto by neměla být placena z peněz na zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k problematice potravinové pomoci chudým v EU zjišťoval Pavel Novák

"My se domníváme, že to je důležitá věc, ale že by neměla být financována ze společné zemědělské politiky, protože to je sociální politika. V případě, že by to opravdu byly přebytky z intervenčních skladů, tak to lze pochopit a podpořit, ale pokud se jedná už o nákupy na volném trhu, tak by to nemělo být ze společné zemědělské politiky. Podpořil to i Evropský soud," řekl Radiožurnálu.

Česko čerpá pomoc pro extrémně chudé jen minimálně. Například loni to bylo 120 tisíc eur. Například Francie nebo Itálie ale získávají z unijních peněz pro své chudé, o které se mají postarat, 70 až 100 milionů eur. Velkým příjemcem takové pomoci je také Polsko. Potravinovou pomoc tam potřebuje až 10% obyvatelstva.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme