EU se odklání od blokád hranic

Z hlediska Evropské unie vše nasvědčuje tomu, že blokování hraničních přechodů mezi Českou republikou a Rakouskem, které v uplynulých dnech praktikovali hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, nebyly v souladu s dohodami o přidružení, které s ČR podepsala EU. Řekl to mluvčí evropského komisaře pro rozšíření Güntera Veheugena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohody o přidružení s kandidátskými zeměmi mají sloužit k tomu, aby umožnily volný pohyb zboží a osob. Proto podle něj blokáda hranic neodpovídá přinejmenším duchu těchto dohod. Potvrdil, že Praha požádala Evropskou komisi o "konzultace" v této záležitosti. Protože však již hraniční přechody mezi Českou republikou a Rakouskem byly uvolněny, nevidí už Evropská komise problém jako naléhavý a nemá ani žádný důvod ke znepokojení. Pokud by ale znovu došlo k dlouhodobé blokádě hranice, bruselské orgány by celou situaci znovu důkladně zvážily.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme