EU se odklání od blokád hranic

Z hlediska Evropské unie vše nasvědčuje tomu, že blokování hraničních přechodů mezi Českou republikou a Rakouskem, které v uplynulých dnech praktikovali hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín, nebyly v souladu s dohodami o přidružení, které s ČR podepsala EU. Řekl to mluvčí evropského komisaře pro rozšíření Güntera Veheugena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohody o přidružení s kandidátskými zeměmi mají sloužit k tomu, aby umožnily volný pohyb zboží a osob. Proto podle něj blokáda hranic neodpovídá přinejmenším duchu těchto dohod. Potvrdil, že Praha požádala Evropskou komisi o "konzultace" v této záležitosti. Protože však již hraniční přechody mezi Českou republikou a Rakouskem byly uvolněny, nevidí už Evropská komise problém jako naléhavý a nemá ani žádný důvod ke znepokojení. Pokud by ale znovu došlo k dlouhodobé blokádě hranice, bruselské orgány by celou situaci znovu důkladně zvážily.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme