EU se připravuje na humanitární pomoc Libyi

Do Prahy zavítal vrchní velitel sil Severoatlantické aliance James Stavridis. S ministrem obrany Alexandrem Vondrou jednal o situaci v Libyi a také v Afghánistánu. Alexandr Vondra Stavridise ujistil, že Česko alianční operace v Libyi podporuje, zopakoval ale, že se čeští vojáci do této mise NATO nezapojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské trosky | Foto: Martin Dorazín

Česká vláda je nicméně podle Vondry připravena podílet se na humanitární pomoci Libyi. Evropská unie se momentálně na humanitární operaci připravuje.

Ministři zahraničí NATO se minulý týden shodli na tom, že Aliance povede vojenské operace v Libyi tak dlouho, dokud budou v ohrožení civilní obyvatelé. Aliance ale nemá zřejmě úplně jasno v tom, jestli a jak chce svrhnout Muammara Kaddáfího.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci evropských zemí v Libyi mluvil zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Může to trvat týdny, může to trvat měsíce. To je opravdu velmi obtížné stanovit,“ řekl zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dodal, že Aliance pod dojmem toho, co se děje v Libyi, je rozštěpena, i když ne tak osudově jako v roce 2003 před a po invazi do Iráku.

„Jsou tam státy, které si přejí tvrdší postup, které by si přály vystupňování těch náletů, zkusit být ještě více agresivní ve vojenské oblasti tak, aby to zlomilo moc plukovníka Kaddáfího a on se musel rozloučit. Zároveň s tím se ovšem vedou diplomatická zákulisní jednání, kde se zkouší, zda by se – zejména v Africe – nenašla nějaká země, která by plukovníka Kaddáfího přijala a která by mu poskytla azyl,“ vysvětlil Milan Slezák.

Francie, Británie a Itálie by rády více pomohly libyjským povstalcům, ale například Belgie je proti tomu. První tři jmenované země tento týden přislíbily, že do Libye vyšlou vojenské výcvikové specialisty, aby pomohli tamním vzbouřencům v bojích proti armádě libyjského předáka Muammara Kaddáfího.

Vojenští specialisté ze západní Evropy mají pomáhat nejen s organizací jednotek, ale také s ochranou civilistů a s přerozdělováním humanitární pomoci. A na humanitární pomoc by podle plánu unie měli dohlížet i evropští vojáci. Nicméně to se nelíbí OSN.

Milan Slezák, Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme