EU se snažila utužit vztahy s Latinskou Amerikou. Obyčejné lidi ale Evropa nezajímá

I když na ně doléhá hospodářská recese, patří Brazílie, Argentina, Chile, Mexiko mezi prudce se rozvíjející země. O šestiprocentním růstu ekonomiky jako v Chile si ale u nás v Evropě můžeme nechat leda zdát. Evropská unie vidí v zemích Latinské Ameriky perspektivní trh, a chce s ní proto upevňovat hospodářské a politické vazby. Vrcholná schůzka sedmadvacítky se 33 americkými zeměmi v Santiagu de Chile zůstala v rovině politických proklamací. Ani samotným obyvatelům chilské metropole žádný užitek nepřináší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála v Santiagu de Chile | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Běžný den malého chilského človíčka. V metru se snaží prodavači vody, umělých květin nebo kávy utržit nějaké to peso a překřikují lidi procházející kolem nich. Život jede na plné všední i víkendové obrátky stejně jako kolotoč vozící děti před hlavním nádražím.

O několik kilometrů dál, v kongresovém centru vzdáleném od ruchu velkoměsta, ulic s rozbitou vozovkou a chudinských chatrčí, debatují státníci Evropské unie se svými jihoamerickými protějšky u obrovského oválného stolu. Musí se jich tam vejít přes 60.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Santiagu de Chile natáčel reportér Pavel Novák

„Unie chce posilovat obchodní vztahy s Latinskou Amerikou a zvětšit své investice. Už teď jsme největším investorem v regionu,“ připomněl všem okolo stolu předseda Evropské rady Herman van Rompuy. K uším běžných Chilanů ale asi tato slova nedoletí. Ti často ani netuší, že něco jako Evropská unie existuje.

Paní Cecilia hádá, že Evropská unie bude asi nějaké uskupení zemí v Evropě, ale kolika, to netuší. Její maminka přiznává, že takové věci je prostě nezajímají. Viděly ve zprávách svého prezidenta a šéfy okolních zemí s nějakými lidmi s Evropy, ale to je všechno. „Je to pro lidi tam nahoře a nás tady dole se to vůbec netýká,“ dodává.

Pan José ví, že Evropská unie je nějaká organizace, ale nemá potuchy čí. Nedokáže vyjmenovat ani jednu členskou zemi. S velkou námahou si vzpomene na Španělsko a Itálii. Je mu ale jasné, že obchod s Evropou je důležitý. Vyváží se tam také měď z dolu, ve kterém pracuje.

Santiago de Chile | Foto: Pavel Novák

Schůzka politiků hlídaná tak dokonale, že se přímo v jednacím sále procházel český novinář s batohem s nezkontrolovaným neznámým obsahem několik minut před začátkem jednání, některé Chilany dokonce štve.

Geronimo je taxikář a z konání summitu prý nemá ani peso. Všechny ulice kolem kongresového centra jsou zavřené a on z těch zástupů pánů v oblecích nemůže svézt ani jednoho. Nadává na korupci, na drahotu, na bídu.

Hospodářský růst jeho země se tak nějak nepromítá do jeho života. Země Latinské Ameriky ale mají kam se rozvíjet. Do Evropské unie toho loni dokonce víc vyvezly, než od nás importovaly. Těsné kontakty s těmito zeměmi na druhé straně Atlantiku jsou proto pro nás mimořádně důležité, aby naší ekonomice v Evropě neujel vlak, do kterého už v téhle části světa naskočili.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme