EU se v Samaře bude snažit urovnat spory s Ruskem

Summit bez vážné agendy - tak nazývají zahraniční média dnešní vrcholnou schůzku představitelů Evropské unie s ruským prezidentem Putinem u Samaře. Vzájemné vztahy sedmadvacítky s Moskvou se v poslední době výrazně zhoršily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlaymont, sídlo Evropské komise | Foto: de.wikipedia.org

Trvá ruské embargo na dovoz polského masa, kvůli kterému Varšava blokuje novou dohodu o strategickém partnerství mezi Unií a Ruskem. Stále se vznášejí otázky nad spolehlivostí ruských dodávek ropy a plynu. Moskva přerušila na začátku roku na několik dnů dodávky ropy do několika členských zemí kvůli sporu o ceny s Běloruskem, ačkoli dříve slibovala, že k tomu nedojde.

A stěžuje si i Litva kvůli přerušeným dodávkám ropy do jedné ze svých rafinérií. Kreml se navíc dostal v posledních týdnech do sporu s Estonskem kvůli památníku Rudoarmějcům v Talinu.

Ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si za takové situace od dnešního summitu mnoho neslibuje. "Mám jisté pochyby, že teď k nějakým větším výsledkům v Samaře dojde. Důležité je, aby to setkání bylo, aby se spolu jednolo, aby ten dialog nepřestal. Nečekám, že dojde k uzavření nějakých větších rovin, dílčích problémů, s pomocí boží, se vyřeší, ale myslím, že ty velké problémy zůstanou ještě nějaký čas na stole," řekl český ministr zahraničí.

Kreml z pohledu Bruselu nasadil zejména v posledních měsících ve vztahu k celé Evropské unii velmi agresivní politiku. Rusko se podle hlavního analytika renomovaného Evropského centra pro politiku Antonia Missiroliho ve vztahu k Evropské unii snaží co nejvíc těžit za dvou faktorů, které posilují jeho pozici. Prvním je energetika, protože většina členských států je na ruských dodávkách závislá. Druhým faktorem je stálé členství v Radě bezpečnosti - protože Rusko má právo veta například při rozhodování o budoucím statusu Kosova.

Rozhovor s hlavním analytikem Evropského centra pro politiku Antoniem Missirolim si budete moci poslechnout v publicistické části Poledních ozvěn dne, kde se budeme summitu EU- Rusko podrobněji věnovat.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme