EU se v Samaře bude snažit urovnat spory s Ruskem

Summit bez vážné agendy - tak nazývají zahraniční média dnešní vrcholnou schůzku představitelů Evropské unie s ruským prezidentem Putinem u Samaře. Vzájemné vztahy sedmadvacítky s Moskvou se v poslední době výrazně zhoršily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Berlaymont, sídlo Evropské komise | Foto: de.wikipedia.org

Trvá ruské embargo na dovoz polského masa, kvůli kterému Varšava blokuje novou dohodu o strategickém partnerství mezi Unií a Ruskem. Stále se vznášejí otázky nad spolehlivostí ruských dodávek ropy a plynu. Moskva přerušila na začátku roku na několik dnů dodávky ropy do několika členských zemí kvůli sporu o ceny s Běloruskem, ačkoli dříve slibovala, že k tomu nedojde.

A stěžuje si i Litva kvůli přerušeným dodávkám ropy do jedné ze svých rafinérií. Kreml se navíc dostal v posledních týdnech do sporu s Estonskem kvůli památníku Rudoarmějcům v Talinu.

Ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si za takové situace od dnešního summitu mnoho neslibuje. "Mám jisté pochyby, že teď k nějakým větším výsledkům v Samaře dojde. Důležité je, aby to setkání bylo, aby se spolu jednolo, aby ten dialog nepřestal. Nečekám, že dojde k uzavření nějakých větších rovin, dílčích problémů, s pomocí boží, se vyřeší, ale myslím, že ty velké problémy zůstanou ještě nějaký čas na stole," řekl český ministr zahraničí.

Kreml z pohledu Bruselu nasadil zejména v posledních měsících ve vztahu k celé Evropské unii velmi agresivní politiku. Rusko se podle hlavního analytika renomovaného Evropského centra pro politiku Antonia Missiroliho ve vztahu k Evropské unii snaží co nejvíc těžit za dvou faktorů, které posilují jeho pozici. Prvním je energetika, protože většina členských států je na ruských dodávkách závislá. Druhým faktorem je stálé členství v Radě bezpečnosti - protože Rusko má právo veta například při rozhodování o budoucím statusu Kosova.

Rozhovor s hlavním analytikem Evropského centra pro politiku Antoniem Missirolim si budete moci poslechnout v publicistické části Poledních ozvěn dne, kde se budeme summitu EU- Rusko podrobněji věnovat.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme