EU si připravuje kritéria pro zátěžové testy jaderných elektráren

Evropská unie si připravuje kritéria pro zátěžové testy jaderných elektráren. Hlavním cílem mimořádné schůzky ministrů pro energetiku členských zemí Evropské unie v Bruselu bylo uklidnit veřejnost. Šlo hlavně o reakci na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě po zemětřesení a vlně tsunami. Některé země, zvláště Rakousko, volají po okamžitém provedení zátěžových testů všech jaderných elektráren v Evropě. I narychlo svolaní odborníci na jadernou energetiku se minulý týden shodli, že to není špatná myšlenka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

Evropská komise by byla ráda, kdyby členské země zátěžové zkoušky v jaderných elektrárnách provedly nebo alespoň zahájily do konce roku. Evropská unie nemá pravomoc dohlížet na jadernou bezpečnost, to je v kompetenci členských zemí, proto budou testy dobrovolné.

Problém je, jak by takové testy měly vypadat. V Evropské unii je přes 140 různých typů reaktorů, proto musí odborníci zpracovat kritéria pro každý typ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novák - elektrárny.mp3

Evropská komise má do konce června připravit jednotná kritéria, která by měly elektrárny splňovat. „Některá byla jmenována jako například seismicita, zabezpečení chladících systémů, záležitosti spojené s teroristickými činnostmi, s pády letadel a podobně,“ říká náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Na přípravě kritérií se mají podílet jak země, které mají jaderné elektrárny, je jich 14, tak ty, které nemají zkušenost s jadernou energetikou, například Rakousko nebo Řecko, ale hlavní slovo budou mít při přípravě a provádění testů národní úřady pro jadernou bezpečnost, protože Evropská unie nemá podobné dohledové orgány.

Nevyřešenou otázkou ale zůstává, co by se stalo s reaktory, které by testům nevyhověly. Evropská unie nemá žádný donucivací nástroj, jak přikázat uzavření elektráren, za bezpečnost odpovídají členské státy. Snad jen veřejné mínění by je mohlo donutit reaktory odstavit.

Národní úřady pro jadernou bezpečnost provádějí pravidelné kontroly a cvičení. Chtějí se poučit z japonské jaderné havárie. Zatím není ale úplně jasné, z čeho se mají poučit, protože se prozatím přesně neví, co v elektrárně ve Fukušimě selhalo.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme