EU skončí jednání s kandidáty o rozšíření v roce 2002

Evropská unie ukončí vstupní jednání s připravenými zeměmi do konce příštího roku. Na tom se dohodli účastníci summitu Unie ve švédském Göteborgu. Unie ale požaduje, aby do tohoto termínu kandidátské státy dokočili reformu státní správy, soudnictí a zajistili práva národnostních menšin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovory přímo ve švédské metropoli také sledují vysocí představitelé kandidátských zemí. Jednání summitu ale zastínily včera potyčky mezi skupinami anarchistických demonstrantů a policií, při kterých byli tři lidé postřeleni. Demonstranti ničili obchody a útočili na policii dlažebními kostkami.

Českou republiku zastupuje premiér Miloš Zeman. Ten přiletěl do Göteborgu už včera a jednal mezi čtyřma očima s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Podle Zemana mluvili o rozšíření unie i o Temelínu. Zmínka o tzv. Benešových dekretech ale nepadla. Jak Zeman uvedl, Schüssel ho ujistil, že Rakousko má zájem na rozšíření patnáctky. Český premiér zároveň prohlásil, že Praha hodlá dál jednat o omezení volného pohybu pracovních sil, přestože ho nepovažuje za funkční.

Požadavek unie, aby do konce roku 2002 kandidátské státy dokočili reformu státní správy, soudnictí a zajistili práva národnostních menšin, je podle Miloše Zemana pro českou vládu i parlament reálný. Jak řekl Českému rozhlasu, jsme schopni tyto podmínky splnit. Zároveň vyjádřil naději, že Česko dovede na práh Evropské unie právě jeho vláda.

Milan Kopp, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme