EU slíbí na dárcovské konferenci pro Haiti přes miliardu eur pomoci

V New Yorku dnes bude svět dávat dohromady peníze na obnovu zemětřesením zničeného Haiti. Více než jednu miliardu eur chce na dárcovské konferenci dát na stůl Evropská unie. Cílem schůzky je získat na příští dva roky skoro 4 miliardy dolarů na obnovu zpustošené země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polorozbořená ulice | Foto: Pavel Polák

Vysoká představitelka pro společnou zahraniční politiku Catherine Ashtonová jede do New Yorku se slibem členských států Unie a Evropské komise. Daly dohromady miliardu a 200 milionů eur.

Ihned po lednovém zemětřesení poslaly Komise i jednotlivé země Unie na Haiti materiální pomoc i záchranné týmy. To vše za 300 milionů eur.

Dalších 300 milionů dostane Haiti od Evropské komise z fondů pro rozvojovou pomoc. Tyto peníze ale byly pro tento ostrovní stát vyčleněné už dřív. Dostaly jen jiné určení, na co se mají v krizové situaci použít.

Evropská unie na konferenci také navrhne vytvoření desetiletého hospodářského plánu pro Haiti. Na ten bude podle Evropské komise zapotřebí dalších 10 miliard eur.

Pavel Novák, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme