EU slíbila Číně, že bude směřovat k odvolání zbrojního embarga

Evropská unie bude dál pracovat na zrušení zbrojního embarga vůči Číně. Reprezentanti pětadvacítky to dnes slíbili Pekingu na evropsko-čínském summitu v nizozemském Haagu. Embargo trvá už patnáct let. V roce 1989 bylo odpovědí na brutální potlačení prodemokratických demonstrací na Náměstí nebeského klidu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU-Čína

summit EU-Čína | Zdroj: ČTK

Je to politická diskriminace a vyčpělý důsledek studené války, tvrdí Peking, který by si zrušení zbrojního embarga velmi přál. V unii ale přetrvávají spory. Za to, aby embargo padlo, nejvíc bojují Francie a Německo, pro které by to do budoucna mohlo znamenat miliardové zakázky.

Výhrady ovšem mají například Británie či Švédsko. Odpůrcům vadí, že Čína zatím neudělala dostatečný pokrok pokud jde o dodržování lidských práv. Důležitou roli hraje také odpor Washingtonu. Bílý dům varuje, že nákupem moderní vojenské techniky poroste síla Číny a naruší se tak strategická rovnováha v Asii.

Premiér předsednického Nizozemska Jan Peter Balkenedne každopádně dnes na haagském summitu Pekingu vyslal signál, že pětadvacítka má politickou vůli k odvolání embarga směřovat, což Čína přivítala. Čínští diplomaté už dříve varovali, že pokud se unie k němu neodhodlá, hrozí zhoršení vzájemných vztahů.

Obě strany se v Haagu shodly, že budou pokračovat v konzultacích. Předpokládá se, že rozhodnutí by mohlo padnout během příštího roku.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme