EU slíbila Číně, že bude směřovat k odvolání zbrojního embarga

Evropská unie bude dál pracovat na zrušení zbrojního embarga vůči Číně. Reprezentanti pětadvacítky to dnes slíbili Pekingu na evropsko-čínském summitu v nizozemském Haagu. Embargo trvá už patnáct let. V roce 1989 bylo odpovědí na brutální potlačení prodemokratických demonstrací na Náměstí nebeského klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU-Čína | Foto: ČTK/AP

Je to politická diskriminace a vyčpělý důsledek studené války, tvrdí Peking, který by si zrušení zbrojního embarga velmi přál. V unii ale přetrvávají spory. Za to, aby embargo padlo, nejvíc bojují Francie a Německo, pro které by to do budoucna mohlo znamenat miliardové zakázky.

Výhrady ovšem mají například Británie či Švédsko. Odpůrcům vadí, že Čína zatím neudělala dostatečný pokrok pokud jde o dodržování lidských práv. Důležitou roli hraje také odpor Washingtonu. Bílý dům varuje, že nákupem moderní vojenské techniky poroste síla Číny a naruší se tak strategická rovnováha v Asii.

Premiér předsednického Nizozemska Jan Peter Balkenedne každopádně dnes na haagském summitu Pekingu vyslal signál, že pětadvacítka má politickou vůli k odvolání embarga směřovat, což Čína přivítala. Čínští diplomaté už dříve varovali, že pokud se unie k němu neodhodlá, hrozí zhoršení vzájemných vztahů.

Obě strany se v Haagu shodly, že budou pokračovat v konzultacích. Předpokládá se, že rozhodnutí by mohlo padnout během příštího roku.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme