Zástupci osmadvacítky stvrdili novou směrnici o autorských právech. Šest zemí hlasovalo proti

Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili souhlas osmadvacítky s podobou reformy autorských práv na internetu. Krátce po začátku pondělního jednání ministrů zemědělství v Lucembursku to uvedlo nynější rumunské předsednictví unie.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová pravidla mají posílit postavení tvůrců vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Jde o milník při rozvoji odolného a dobře fungujícího digitálního jednotného trhu,“ komentoval v tiskové zprávě závěr dlouhých vyjednávání rumunský ministr kultury Valer Daniel Breaz.

Česká Wikipedie na den uzavřela své brány. Encyklopedisté upozorňují na spornou směrnici EU

Číst článek

Ve vlastní tiskové zprávě krok uvítala Evropská komise; její předseda Jean-Claude Juncker uvedl, že Evropa nyní bude mít jasná pravidla, která tvůrcům zajistí spravedlivou odměnu a uživatelům silná práva a která také přinese odpovědnost internetových platforem.

Pondělní finální potvrzení, které spolu s následnou publikací v unijním věstníku završuje přijímání nových pravidel na evropské úrovni, ale nebylo jednomyslné. Pro novelu byli zástupci 19 zemí včetně Česka, Francie či klíčového Německa, ale i Británie odcházející z evropského bloku. Šest zemí hlasovalo proti, mezi nimi Itálie, Nizozemsko, Finsko či Švédsko. Estonci, Belgičané a Slovinci se zdrželi hlasování.

Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (CCIA), která sdružuje firmy jako Google, Facebook, Intel či Samsung, v tiskovém prohlášení okamžitě označila nová pravidla za nevyužitou příležitost.

„Směrnice nevytváří vyvážený a moderní rámec ochrany autorských práv. Obáváme se, že poškodí online inovace a v Evropě omezí svobodu internetu,“ napsala médiím Maud Sacquetová z bruselské pobočky asociace.

Novela pravidel, kolem které se v minulých měsících intenzivně lobbovalo, podle Rady EU zajišťuje odpovídající ochranu autorů a umělců v digitální době, ale také otevírá nové možnosti získávání a sdílení autorsky chráněného obsahu napříč Evropskou unií. Evropská komise změny navrhla už v roce 2016 a od té doby se o nich vyjednávalo.

Zdechovský zpochybnil hlasování europarlamentu o copyrightu. 13 poslanců totiž změnilo rozhodnutí

Číst článek

Spory se nejvíce vedly kolem dvou částí novely, na jejíž převedení do národních pravidel budou mít nyní členské státy EU dva roky. První se týká zajištění podílu pro majitele autorských práv, včetně médií a umělců, za použití jimi vlastněného obsahu na internetu.

Druhá formulace firmám od určité velikosti ukládá odpovědnost zjišťovat, zda obsah nahrávaný uživateli na jejich internetové platformy neporušuje autorská práva. Směrnice ale zároveň dál umožňuje volné nahrávání obsahu za účely, jako jsou citace, kritika, karikatura a podobně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme