EU stále stojí o podpis dohody s Ukrajinou, miliardy do Kyjeva nepošle

Ukrajina stále může podepsat dalekosáhlou obchodní a politickou dohodu s Evropskou unií. Její vláda ale musí splnit všechny domluvené podmínky. Na schůzce v Bruselu to potvrdili ministři zahraničí zemí unie. Rozhodně však odmítli ukrajinské požadavky na to, aby EU tamní vládě poslala miliardy eur mimořádné pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU stále stojí o podpis dohody s Ukrajinou (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Některé požadavky, ať už se jedná o revizi textu asociační smlouvy, nebo některé ekonomické požadavky typu kompenzací za implementaci asociační dohody, v tuto chvíli nejsou akceptovatelné,“ řekl český ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska

Podle jeho švédského kolegy Carla Bildta by si měl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ujasnit, co vlastně chce. „Každý den říká něco jiného,“ upozornil Bildt.

Narážel na to, že Ukrajinci opakují, že dohodu podepsat chtějí, zároveň ale přišli s požadavky na její změnu. To unie odmítá a zdůrazňuje, že bližší vztah s osmadvacítkou je pro Ukrajinu velmi výhodný.

Ministři zahraničí zemí EU se dnes sešli také s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a jednání prý bylo bouřlivé. Lavrov totiž vyčítal unii, že se vměšuje do ukrajinských záležitostí. Ministři zahraničí EU si však totéž myslí o ruském postoji.

Sankce EU proti Ukrajině by narušily jednání s východními státy. Česko by bylo zřejmě proti

Číst článek

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme