EU svolala do Bruselu neformální schůzku k situaci v palestinské autonomii

Evropská unie chce s Egyptem, Jordánskem a představiteli Palestinské autonomie jednat o zlepšení situace v Gaze a na Západním břehu Jordánu. České předsednictví svolalo do Bruselu neformální schůzku představitelů palestinských úřadů a zemí sousedících s územím, která by se měla stát základem palestinského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české předsednictví EU | Foto: Tomáš Pakosta

Je to už druhá podobná schůzka s významnými hráči v blízkovýchodním regionu. Poprvé se trojice evropských politiků vedená ministrem Karlem Schwarzenbergem sešla s Egypťany, Jordánci, Palestinci a také Turky už na konci ledna.

Tentokrát chce Unie od Egypta a Jordánska slyšet, jak by mohly tyto země přispět ke stabilizaci situace na palestinských územích a zvláště v pásmu Gazy, na kterém nemá vláda hnutí Fatah stoprocentní kontrolu. Zvláště od Egypta se očekává, že bude hrát ještě větší úlohu zprostředkovatele v blízkovýchodních jednáních s Izraelem.

Schůzky se kromě šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, vysokého představitele Unie pro zahraniční politiku Javiera Solany a komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové zúčastní i zástupce Švédska jako následující předsednické země Unie.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme