EU svolala do Bruselu neformální schůzku k situaci v palestinské autonomii

Evropská unie chce s Egyptem, Jordánskem a představiteli Palestinské autonomie jednat o zlepšení situace v Gaze a na Západním břehu Jordánu. České předsednictví svolalo do Bruselu neformální schůzku představitelů palestinských úřadů a zemí sousedících s územím, která by se měla stát základem palestinského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české předsednictví EU | Foto: Tomáš Pakosta

Je to už druhá podobná schůzka s významnými hráči v blízkovýchodním regionu. Poprvé se trojice evropských politiků vedená ministrem Karlem Schwarzenbergem sešla s Egypťany, Jordánci, Palestinci a také Turky už na konci ledna.

Tentokrát chce Unie od Egypta a Jordánska slyšet, jak by mohly tyto země přispět ke stabilizaci situace na palestinských územích a zvláště v pásmu Gazy, na kterém nemá vláda hnutí Fatah stoprocentní kontrolu. Zvláště od Egypta se očekává, že bude hrát ještě větší úlohu zprostředkovatele v blízkovýchodních jednáních s Izraelem.

Schůzky se kromě šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, vysokého představitele Unie pro zahraniční politiku Javiera Solany a komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové zúčastní i zástupce Švédska jako následující předsednické země Unie.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme