Evropská unie uvalila sankce na běloruské činitele, USA se přidaly. Lukašenko ale na seznamech není

Státy Evropské unie v pátek po několika týdnech dohadů formálně schválily sankce vůči 40 běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Je mezi nimi ministr vnitra, šéfka volební komise či policejní velitelé, chybí však autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Evropská unie sankční seznam zveřejnila ve svém úředním věstníku. Svoje sankce ve stejný den ohlásily také Spojené státy.

Brusel/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko ve středu nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce běloruského prezidenta

Lukašenko, kterého Evropská unie po zmanipulovaných srpnových volbách neuznává za prezidenta, ale mezi potrestanými chybí | Foto: Andrei Stasevich/BelTA | Zdroj: Reuters

Potrestání činitelů Lukašenkova režimu v noci na pátek po více než osmihodinovém jednání posvětili prezidenti a premiéři unijních zemí na summitu v Bruselu.

Podařilo se jim přesvědčit Kypr, který sankce dlouhodobě blokoval ve snaze přesvědčit ostatních 26 členských států k tvrdšímu přístupu vůči Turecku.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell připustil, že kvůli táhlému sporu a neschopnosti shodnout se na společné reakci byla v sázce důvěryhodnost unie.

Zákaz cestování, zmražení majetku

Sankce, které v pátek písemně na dálku schválily vlády členských zemí, znemožňují potrestaným Bělorusům cestovat na území unie. Evropská unie jim také zmrazila veškerý majetek v bankách svých členských zemí.

Bělorusko vyhlásilo vlastní sankce v reakci na kroky EU, pohrozilo i přerušením diplomatických styků

Číst článek

Na seznamu figuruje ministr vnitra Jurij Karajev, jeho náměstci a další činitelé úřadu, kteří jsou podle Evropské unie odpovědní za svévolné zatýkání demonstrantů a jejich mučení či za zastrašování novinářů a násilí vůči nim. Kvůli násilnostem unie potrestala také několik předáků běloruské policie a bezpečnostních úřadů.

Za falšování výsledků voleb se zase na seznam dostala předsedkyně volební komise Lidzija Jermošinová a další zástupci tohoto orgánu.

Snaha o dialog trvá

Sám Lukašenko, kterého Evropská unie po zmanipulovaných srpnových volbách neuznává za prezidenta, ale mezi potrestanými chybí. Zařadit jej tam sice chtěly především pobaltské země a další státy východního křídla EU, část členských zemí však byla proti.

Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela zatím unie preferuje snahu o dialog, který by v Bělorusku mohl vést k ukončení násilností vůči opozici a k vypsání nových voleb.

Své sankce vztahující se na osm běloruských činitelů včetně ministra vnitra v pátek ohlásilo také americké ministerstvo financí.

„Demokratické snahy běloruského lidu vybrat si své vlastní vůdce a uplatňovat pokojně svá práva narazily na násilnosti a útlak běloruských činitelů,“ uvedl ve vyjádření ministr financí USA Steve Mnuchin. Americký úřad také upřesnil, že sankce přijal v součinnosti s Británií, Kanadou a EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme