EU v pátek přitvrdí protiruské sankce. Do budoucna zváží jejich zmírnění

Kvůli ukrajinské krizi začne Evropská unie od pátku uplatňovat přísnější sankce vůči Rusku. Dohodli se na tom dnes velvyslanci zemí osmadvacítky, jejich neoficiální informace pak v prohlášení potvrdil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Podle něj ovšem mají Evropská komise a diplomatická služba zároveň začít s přípravou návrhů na možné zmírnění či zrušení sankcí. Nové sankce proti Rusku zítra zveřejní i USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy na tiskové konferenci summitu EU v Bruselu

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy na tiskové konferenci summitu EU v Bruselu | Zdroj: Reuters

Zda se budou protiruské sankce upravovat, rozhodnou diplomaté po důkladném zhodnocení úspěšnosti mírového plánu na východě Ukrajiny. Situace by prý měla být posouzena ještě do konce září.

Unie podle Van Rompuye vždy zdůrazňovala, že protiruské sankce jsou vratné a mají širokou škálu možných úprav.

První balík hospodářských sankcí přijaly členské země už v létě, na druhém se shodli velvyslanci minulý týden. Definitivní schválení přišlo v pondělí, vyhlášení ale tedy nastane až tento pátek, kdy bude přesná podoba sankcí publikována v unijním věstníku.

Rusko připravuje odpověď na další sankce EU. Zakázat chce dovoz aut i oblečení

Číst článek

Nové sankce dále omezí ruský přístup na evropské kapitálové trhy. Evropské společnosti ani jednotlivci nebudou moci půjčovat pěti velkým ruským státním bankám.

Zakázány budou půjčky třem velkým ruským zbrojním a třem energetickým společnostem s majoritní účastí státu. Podle starších zpráv tiskových agentur by se mělo jednat o společnosti Rosněfť, Transněfť a Gazprom Nefť. Smět se nebude ani obchodovat s jejich finančními produkty, ani k takovým obchodům poskytovat služby.

Moskva hrozí odvetným opatřením

Rozšířen bude zákaz dodávek techniky potřebné pro těžbu energetických surovin například v Arktidě či na širém moři, týkat se navíc bude i služeb spojených s podobnými činnostmi. Zákaz exportu zboží využitelného pro zbrojní i civilní účely se rozšíří o devět konkrétních firem.

Na seznam osob, kterým unie zmrazila majetek a zakázala vstup, přibude dalších 24 jmen. Jedná se o osoby, které se podílely na činnosti proti ukrajinské územní celistvosti, včetně lidí z nového separatistického vedení, krymské vlády, ruských činitelů a „oligarchů“.

Rozšířen byl navíc právní základ sankcí, který umožňuje postihovat zmrazením majetku a zákazem cest také osoby či firmy, které mají se separatisty vztahy.

Moskva už dříve pohrozila, že v případě dalších evropských sankcí zavede srovnatelná odvetná opatření. Na první hospodářská omezení reagovalo Rusko zákazem dovozu poměrně širokého spektra potravinářských produktů. Nyní ruský premiér Dmitrij Medveděv naznačil, že by mohly být postiženy západní letecké linky využívající ruského vzdušného prostoru.

Nové sankce proti Rusku zítra zveřejní také Spojené státy. Oznámil to americký prezident Barack Obama. Postihy podle něj zasáhnou zbrojní i energetický sektor, dotknout by se měly také finančnictví. Sankce se zaměří na několik ruských bank včetně Sberbank.

ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme