Austrálie žádá Evropskou komisi o dodání vakcín AstraZeneca. Odvoz ve čtvrtek zablokovala Itálie

Australská vláda v pátek požádala Evropskou komisi, aby přehodnotila zákaz vývozu vakcíny proti covidu-19 do Austrálie. Ve čtvrtek italské úřady neumožnily odvoz do Austrálie zhruba 250 000 dávek přípravku od společnost AstraZeneca. Nedodání preparátů z Evropy se ale podle vlády výrazně nepromítne do australského očkovacího plánu, napsala agentura Reuters.

Canberra (Aktualizováno: 18:18 5. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britskou farmaceutickou společností AstraZeneca

Ve čtvrtek italská vláda nepovolila odvoz vakcín určených pro Austrálii ze závodu v Anagni nedaleko od Říma, kde je preparát plněn do lahviček. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Požádali jsme Evropskou komisi, aby rozhodnutí přehodnotila,“ uvedl australský ministr zdravotnictví Greg Hunt. Jisté pochopení pro postoj italské vlády a Evropské unie vyjádřil australský premiér Scott Morrison. „V Itálii umírá (v souvislosti s nemocí covid-19) zhruba 300 lidí denně, takže zajisté chápeme velkou úzkost Itálie a mnoha dalších evropských zemí,“ uvedl Morrison.

‚Model otloukánka se vyčerpal.‘ Rusko se svým Sputnikem V spustilo další kolo vakcínové diplomacie

Číst článek

Šéf italské diplomacie Luigi di Maio zdůraznil, že zákaz vývozu nebyl „nepřátelským činem Itálie vůči Austrálii“. Zpoždění v dodávkách vakcín v rámci Evropské unie je však „nepřijatelné“, napsal ministr na sociální síti.

„Jedna věc je vyvézt malou dávku pro účely vědeckého výzkumu; vyvézt jich 250 000 je však příliš,“ dodal di Maio s tím, že Evropská unie Austrálii z hlediska počtu nákaz považuje za málo rizikovou zemi.

Ve čtvrtek italská vláda nepovolila odvoz vakcín určených pro Austrálii ze závodu v Anagni nedaleko od Říma, kde je preparát plněn do lahviček. Rozhodnutí podpořila i Evropská komise. Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců.

Podpora z Francie

Nejvyostřenější spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která po registraci svého preparátu v lednu ohlásila výrazné snížení dodávek v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Unie má s firmou spory o plnění dodávek

Číst článek

Od konce ledna do začátku března Evropská unie udělila 174 povolení k vývozu vakcín do 29 nečlenských zemích. Jednalo se o miliony dávek, a to hlavně od konsorcia společností Pfizer a BioNTech. Možnost zakázat vývoz platí do konce března, komise ale chce zákaz prodloužit do konce června.

Italské rozhodnutí v pátek podpořila Francie. „Udělali bychom to samé,“ uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn poukázal na možné negativní dopady. „Z krátkodobého hlediska je to výhra, ale musíme být opatrní, aby nám to nezpůsobilo potíže ve střednědobém horizontu narušením dodavatelského řetězce vakcín,“ uvedl Spahn.

Kritika z Británie

„Zavádění restrikcí ohrozí globální snahu o boj s virem,“ kritizoval postup Říma a Bruselu mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. „Očekáváme, že Evropská unie dodrží své sliby,“ dodal. Agentura DPA však připomíná, že Velká Británie podle unijních statistik sama nevyváží žádné nebo téměř žádné vakcíny, podobně jako například USA.

AstraZeneca popírá zprávy o dalším propadu dodávek vakcín do zemí Evropské unie

Číst článek

Austrálie zahájila svůj očkovací program v polovině února. Země obdržela zhruba 300 000 dávek vakcíny AstraZeneca a další od společnosti Pfizer.

Na konci března by australská farmaceutická firma CSL měla začít vyrábět preparáty na očkování proti covidu-19 na základě licence od britsko-švédské firmy. CSL by měla vyrobit zhruba 50 milionů dávek, což bude dostatečné na pokrytí potřeb Austrálie, kde žije na 25 milionů osob.

Ve srovnání s Itálií a řadou dalších evropských zemí Austrálie zvládá epidemii s relativně nízkými počty nákazy. V zemi se za trvání pandemie nakazilo koronavirem zhruba 29 000 osob a 909 jich zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme