EU věří v dobrou spolupráci s novým francouzským prezidentem

Střídání v čele Francie přijala Evropská komise s klidem. V prohlášení jejího předsedy Josého Barrosa se říká, že se Brusel těší na spolupráci s Francoisem Hollandem v duchu otevřené konstruktivní výměny názorů. V poselství také Barroso poděkoval odstupujícímu prezidentovi Sarkozymu za odhodlané budování jednotnější Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Hollande

François Hollande | Foto: Bob Edme | Zdroj: ČTK

Špičky Evropské unie doufají, že Francie s novým prezidentem v čele bude stále jedním z tahounů evropské integrace. Evropská komise věří v podporu Francie pro některé své návrhy. Socialistická frakce v Evropském parlamentu zase doufá v úpravu kurzu unie. Tedy odklon od úsporných opatření směrem k podpoře hospodářského růstu.

Vedle konsolidace rozpočtů, která je nutná, je teď Evropa připravená k prosazení prorůstové politiky, napsal v reakci na zvolení Francoise Hollanda francouzským prezidentem předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekce Bruselu na výsledky voleb ve Francii a Řecku zaznamenal zpravodaj ČRo Pavel Novák

Šéf Evropské komise José Barroso vítá, že nový francouzský prezident sdílí myšlenky unijní exekutivy. Tedy vedle ozdravení rozpočtů a snížení zadlužení členských zemí také investovat do podpory hospodářského růstu a budování transevropských sítí infrastruktury.

Společný je také zájem komise a Hollanda zavést daň z finančních transakcí a také eurobondy pro podporu růstu.

Nový francouzský prezident v kampani tvrdil, že chce znovu jednat o paktu o rozpočtové disciplíně, který nedávno podepsalo 25 zemí. K dokumentu se nepřipojily pouze Česko a Velká Británie.

EU chce udělat vše proto, aby se jednání o paktu znovu neotvíralo. Hollandovi vzkazuje, že nezůstane jen u úspor, ale zaměří se i na podporu růstu.

Ředitel pobočky Saxobank pro středoevropský region Karol Piovarcsy si neumí si představit, že by Hollande přišel s nějakým radikálním řešením a zvratem dosavadních dohod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlídky eurozóny po volbách ve Francii a Řecku zhodnotil ředitel pobočky Saxobank pro středoevropský region Karol Piovarcsy

„Určité ústupky z obou stran mohou nastat, ale dramatický obrat si opravdu neumíme představit,“ řekl Piovarcsy. Na stranu Hollanda by se podle něj mohly postavit některé ze států, které jsou hospodářskou krizí nejvíce postižené. Zásadní je ale Německo.

„Pokud německý parlament neodsouhlasí kroky, ať už pana Hollanda nebo jiných zemí EU, tak se nemůžeme bavit o nějakých vývojových trendech a scénářích. Bez Německa by nebylo možné žádné kroky uskutečnit,“ zdůraznil Karol Piovarcsy.

Pavel Novák, Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme