EU vítá švýcarské prodloužení režimu volného pohybu

Evropská unie vítá pozitivní výsledek švýcarského referenda. Obyvatelé alpské republiky v něm rozhodovali o prodloužení režimu volného pohybu občanů Unie po svém území. Pro pokračování smlouvy s Unií a její rozšíření i na Bulharsko a Rumunsko hlasovalo skoro 60 % švýcarských voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženeva

Ženeva | Foto: Jan Rosenauer

Dohoda mezi Evropskou unií a Švýcarskem platí od roku 2002. Usnadňuje nejen občanům Unie, ale také Islandu, Lichtenštejnska a Norska pobyt, práci, studium a cestování na území švýcarské konfederace.

Předseda Evropské komise José Barroso pogratuloval spolkovému prezidentovi Hansi-Rudolfu Merzovi k rozhodnutí švýcarského lidu. Dohodu o volném pohybu osob mezi všemi státy Unie a Švýcarskem označil za klíčovou.

Kladný výsledek referenda přivítalo i české předsednictví Unie. Švýcarsko se stalo loni v prosinci součástí schengenského prostoru. Kdyby Švýcaři řekli v referendu NE, vzalo by toto zapojení jejich země do systémů Unie, která ji obklopuje, za své.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme