EU vítá švýcarské prodloužení režimu volného pohybu

Evropská unie vítá pozitivní výsledek švýcarského referenda. Obyvatelé alpské republiky v něm rozhodovali o prodloužení režimu volného pohybu občanů Unie po svém území. Pro pokračování smlouvy s Unií a její rozšíření i na Bulharsko a Rumunsko hlasovalo skoro 60 % švýcarských voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženeva | Foto: Jan Rosenauer

Dohoda mezi Evropskou unií a Švýcarskem platí od roku 2002. Usnadňuje nejen občanům Unie, ale také Islandu, Lichtenštejnska a Norska pobyt, práci, studium a cestování na území švýcarské konfederace.

Předseda Evropské komise José Barroso pogratuloval spolkovému prezidentovi Hansi-Rudolfu Merzovi k rozhodnutí švýcarského lidu. Dohodu o volném pohybu osob mezi všemi státy Unie a Švýcarskem označil za klíčovou.

Kladný výsledek referenda přivítalo i české předsednictví Unie. Švýcarsko se stalo loni v prosinci součástí schengenského prostoru. Kdyby Švýcaři řekli v referendu NE, vzalo by toto zapojení jejich země do systémů Unie, která ji obklopuje, za své.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme