EU vyjde vstříc Irsku, aby uspořádalo nové referendum o Lisabonské smlouvě

Lisabonská smlouva má otevřené dveře k druhé pokusu o schválení v Irsku. Lídři Evropské unie se na summitu v Bruselu dohodli dát Irsku záruky splnění jeho požadavků. Dublin je potřeboval, aby odůvodnil uspořádání nového referenda o už jednou odmítnuté smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

Irsko žádalo záruky své neutrality, autonomie v otázce daní, nezasahování do zákazu interupcí, a také zachování svého komisaře v exekutivním orgánu Unie. Sedmadvacítka na jeho podmínky přistoupila. Zatím je jisté, že si díky tomu nejméně do roku 2014 zachovají všechny země svého zástupce v Evropské komisi. Navíc se najde právní způsob, jak tento stav udržet i po tomto roce. Lisabonská smlouva by se totiž dala pozměnit například v dohodě o přistoupení Chorvatska.

"Znamenalo by to případně, že ještě před koncem příštího roku by mohla vejít, pokud bude ratifikována u nás, Lisabonská smlouva v platnost,"řekl premiér Mirek Topolánek.

České elektrárny nebudou muset od roku 2013 platit za všechny emise skleníkových plynů. Možná budou kupovat jen 30 procent povolenek. Předběžně se na tom dohodli šéfové Evropské unie v Bruselu.

Zároveň připravili plán obnovy evropských hospodářství. Původně se přitom očekávalo, že kompromis budou hledat jen velmi těžko. Podle českého premiéra Mirka Topolánka by summit mohl skončit všeobecnou dohodou už dnes odpoledne. "Některé delegaci si objednávali hotel z pátku na sobotu, a to, že některé delegace začaly objednávky rušit, znamená, že se vše vyvíjí dobře."

Čtvrteční summit EU poznamenala informace belgické policie, že zadržela 14 lidí podezřelých z přípravy sebevražedných útoků.

Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme