EU vytvořila svěřenský fond pro Afriku, dá do něj téměř dvě miliardy eur

Africké země mají možnost získat finanční pomoc na zvládání příčin migrace z nového fondu Evropské unie. Vznik „Nouzového svěřenského fondu EU pro Afriku“ dnes na maltském summitu o migraci podepsali lídři evropských zemí. Evropská komise na rozvojové a ekologické projekty, které mají omezit odliv lidí z afrických zemí, vyčlenila v přepočtu přes 48 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí představitelé EU a jejich protějšky z Afriky na summitu k migraci na Maltě | Zdroj: Reuters

„Dnes jsme udělali další krok kupředu. Tento svěřenský fond pro Afriku, který jsme vytvořili v rekordně krátké době, je jasným důkazem toho, že EU je odhodlána rychle reagovat na obrovské problémy, kterým tento region nyní čelí,“ uvedl předseda EK Jean-Claude Juncker.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lídři EU a Afriky jednali na Maltě o migrační krizi. Závěry summitu shrnul zpravodaj Vojtěch Berger

Úspěch fondu podle něj závisí na spolupráci s dalšími evropskými zeměmi i partnerskými státy v Africe. „S jejichž pomocí řešíme prvotní příčiny nelegální migrace, podporujeme ekonomiku a prosazujeme rovnost příležitostí, bezpečnost a rozvoj,“ dodal.

Ve svěřenském fondu pro Afriku je k dispozici 1,8 miliardy eur. Další peníze poskytnou členské státy osmadvacítky i jiné evropské země.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by efektivní využití peněz z fondu mohl kontrolovat i jeden český zástupce, nebo společný zástupce visegrádské čtyřky.

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko do fondu přispějí celkem 3 miliony eur a společně taky o tři stovky navýší počet expertů a úředníků do Agentury pro ochranu vnějších hranic EU Frontex a do Evropského podpůrného azylového úřadu.

Evropské státy zároveň po afrických zemích požadují větší ochotu při přebírání svých občanů, kteří v Evropě nedostanou azyl.

„Hodně se mluvilo a mladé generaci, o mladých lidech, kteří z Afriky odcházejí, protože tam nemají práci, perspektivu. To je samozřejmě odpovědnost afrických vlád,“ zmínil Sobotka.

Německá kancléřka Angela Merkelová dodala, že čím víc se povede utlumit nelegální migraci z Afriky, tím víc se otevírá cest pro migraci legální.

Unie by mohla zmírnit cestovní a vízové podmínky africkým byznysmenům nebo politikům. Snížit by se měly taky platby za převody peněz z EU do Afriky. Klíčové body plánu chce Evropská unie prosadit do konce příštího roku.

Lídři EU se na summitu také dohodli, že do konce listopadu uspořádají společný summit s Tureckem. Země osmadvacítky a Evropská komise také Turecku v letech 2016 a 2017 na pomoc se zvládáním uprchlické krize poskytnou tři miliardy eur.

Švédsko zavedlo hraniční kontroly. A vyzývá země EU, aby více pomáhaly s uprchlíky

Číst článek

Švédsko ode dneška obnovilo kontroly na hranicích kvůli lepšímu přehledu o přicházejících migrantech. Německo zase oznámilo, že zpřísňuje svou azylovou politiku a začne po několika měsích opět dodržovat dohody. Syrské uprchlíky proto bude vracet do zemí, kde poprvé překročili hranice EU. Německé ministerstvo vnitra podle médií také připustilo, že nezná počet běženců v registračních centrech.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme