EU vyzývá Arafata: Zničte teroristy

Ministři zahraničí Evropské unie vyzvali palestinského vůdce Jásira Arafata, aby zničil síť teroristických organizací Hamás a Islámský džihád. V palestinském městě Ramalláh jedna osoba přišla o život a další byla zraněna při výbuchu kamiónu s plynovými bombami v těsné blízkosti vládní budovy. Palestinské bezpečnostní zdroje připsaly explozi izraelským vojákům, kteří údajně na kamión vypálili tankovou střelu. Izrael to ale popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: OSN

Evropská unie se dnes dlouho zabývala situací na Blízkém východě a výsledkem je výzva, aby palestinská samospráva tvrdě zakročila proti teroristickým organizacím, které mají na svědomí atentáty v Izraeli. Poslední vlna sebevražedných útoků si vyžádala 30 lidských životů a stovky zraněných. Unie proto vyzvala Jásira Arafata, aby co nejrychleji zničil síť organizací Hamás a Islámský džihád na území palestinské samosprávy.

Patnáctka zároveň tvrdí, že by Izrael měl okamžitě stáhnout své jednotky z palestinských autonomních území. Představitelé unie ale neskrývají, že výzvy se asi minou účinkem. "Mezi Izraelci a Palestinci nikdo nevěří tomu druhému ani slovo. Není tam žádná důvěru a žádná snaha o dialog," prohlásil francouzský ministr zahraničí Vedrin. Je to velmi smutná situace, dodává šéf britské diplomacie Straw. V Bruselu jednal také izraelský ministr zahraničí Šimon Perés a šéf zahraničních věcí Palestiny Nabíl Šás. Oba blízkovýchodní politikové se také odděleně setkali s belgickým premiérem Guy Wehofstadtem.

Incident v Ramalláhu, při němž zemřel řidič automobilu, se stal v těsné blízkosti vládní budovy a nedaleko konvoje, v němž jel do města na schůzku s prezidentem palestinské samosprávy Jásirem Arafatem americký emisar Anthony Zinni. Nikdo ze svědků izraelskou střelu, která údajně měla kamion zasáhnout, neviděl. Také izraelská armáda útok popřela.

Incident se odehrál krátce po útoku izraelských vrtulníků v Hebronu. Přišly při něm o život dvě palestinské děti a sedm osob bylo zraněno. Vojáci chtěli zabít velitele vojenského křídla organizace Islámský džihád Muhammada Sidra, který je podle agentury AP mezi zraněnými. Další incident se odehrál v židovské osadě Guš Katif na jihu pásma Gazy. Při palestinském minometném útoku byla zraněna sedmiletá izraelská dívka.

Prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat na ministerské schůzce zemí Organizace islámské konference v Douhá prohlásil, že boj proti izraelské okupaci a agresi je legitimním právem Palestinců. Projev přečetl hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát, protože Arafat do Dauhá neodcestoval. Izrael mu totiž nezaručil, že ho pustí zpět na palestinská autonomní území. Schůze Organizace islámské konference se koná na žádost Arafata vznesenou po odvetných izraelských útocích, které byly reakcí na sebevražedné atentáty v Izraeli z minulého víkendu.

Čtyři palestinské radikální organizace potvrdily prohlášení o přerušení protiizraelských útoků do konce postního měsíce ramadánu. Pod prohlášení se podepsaly ozbrojené složky organizace Hnutí islámského odporu a Islámského džihádu a dvě ozbrojené frakce Fatahu. Budou-li ale izraelské tanky vjíždět na palestinská území a vrtulníky tato území bombardovat, budou organizace pokračovat v operacích na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, uvádí se v textu prohlášení.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme