EU vzkazuje Iráku: Posledním prostředkem může být síla!

Šéfové států a vlád EU na bruselském summitu o irácké krizi nevyloučili použití síly. To by ale mělo být jen krajním řešením. Ve svém prohlášení také připomněli, že inspekce OSN nemohou pokračovat do nekonečna. "Válka není nevyhnutelná. Síla by měla být použita jen jako poslední východisko. Je na iráckém režimu, aby skončil tuto krizi splněním požadavků Rady bezpečnosti," apeluje Evropa na Bagdád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirac a G. Schröder | Zdroj: ČTK

Je na iráckém režimu, aby splnil požadavky Rady bezpečnosti a ukončil krizi, nabádají představitelé patnáctky, kteří na mimořádném summitu hledali sjednocení společné zahraniční a bezpečnostní politiky unie, která v uplynulých týdnech trpěla rozkolísaností.

Účastníci summitu se shodli, že jednota mezinárodního společenství a zvyšování vojenské přítomnosti v oblasti jsou zásadní faktory k dosažení plné spolupráce ze strany Iráku. "Jsme odhodláni spolupracovat se všemi našimi partnery, především s USA, na odzbrojení Iráku, na míru a stabilitě v regionu."

Francouzský prezident Jacques Chirac vyjádřil přesvědčení, že "minikrize" v Evropě byla překonána. Paříž se už delší snaží odvrátit brzký začátek války a prosazuje, aby zbrojní inspektoři měli k práci více času.

Řecký premiér Costas Simitis zdůraznil na následující tiskové konferenci, že čas hraje proti iráckému režimu. Bagdád by si podle něho neměl dělat žádné iluze. "Irácký prezident Saddám Husajn má poslední šanci odzbrojit mírovým způsobem," apeloval pak předseda britské vlády Tony Blair.

Setkání vrcholných politiků EU svolalo Řecko, které nyní unii předsedá. Atény si od summitu slibovaly právě větší jednotu a porozumění pro mírové řešení sporů, týkajících se odzbrojení Iráku.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme